Ustawa z dnia 24 maja 2013 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. poz. 941) ma wejść w życie 1 grudnia 2013 r. Nowe przepisy umożliwiają wyszukiwanie ksiąg wieczystych w Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych na podstawie np. danych właściciela nieruchomości. Do swobodnego przeglądania elektronicznych ksiąg wieczystych nowelizacja uprawnia: Policję, organy kontroli skarbowej, organy podatkowe, NIK, ZUS, sądy, prokuraturę, komorników sądowych, notariuszy i Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa. Zmiany mają ułatwić ustalanie majątku dłużnika oraz zwiększyć efektywność egzekucji i bezpieczeństwo finansowe podmiotów gospodarczych.
Posłowie PO wnieśli jednak do Sejmu projekt ustawy (druk nr 1816), która przekłada termin wejścia w życie nowelizacji do 1 lipca 2014 r. Powodem są opóźnienia we wdrożeniu systemu informatycznego potrzebnego do obsługi Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych, spowodowane odwołaniami od przetargów.
Pierwsze czytanie projektu odbyło się na wtorkowym posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która poparła zmianę, sugerując, by weszła w życie 30 listopada 2013 r. (w pierwotnej wersji projektu datą wejścia w życie nowelizacji jest dzień ogłoszenia, co - gdyby nastąpiło po 1 grudnia 2013 r. - byłoby niezgodne z zasadami techniki prawodawczej).
Drugie czytanie zostanie przeprowadzone na trwającym posiedzeniu Sejmu.
Posłowie zajmą się także stanowiskiem Senatu dotyczącym nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Nowelizacja wprowadza możliwość zwrotu opłaty uiszczonej komornikowi, jeżeli dłużnik w stosownym terminie wykaże, że orzeczenie, na którym oparto klauzulę wykonalności zostało uchylone lub zmienione tak, że nie nadaje się do wykonania, utraciło moc lub tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności z przyczyn innych niż zaspokojenie wierzyciela. Do tej pory to dłużnik ponosił koszty postępowania egzekucyjnego, które nie powinno być przeciwko niemu prowadzone. Na wystąpienie z wnioskiem o uchylenie postanowienia o obciążeniu opłatą lub o jej zwrot dłużnik będzie miał trzy miesiące od uprawomocnienia się orzeczenia pozbawiającego tytuł wykonawczy wykonalności albo od zdarzenia, przez które straciło moc orzeczenie, na którym oparto klauzulę wykonalności.
W Sejmie o przesunięciu wprowadzenia nowej bazy ksiąg wieczystych
Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejm zajmie się przesunięciem wejścia w życie nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece umożliwiające łatwe wyszukiwanie właścicieli nieruchomości.