Gminy przygotowują nowe zasady obliczania opłat za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców. Mają do wyboru kilka wariantów. Opłaty mogą być bowiem naliczane w oparciu o liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, ilość zużytej w danej nieruchomości wody lub w zależności od powierzchni lokalu mieszkalnego. Można też ustalić opłatę jednakową dla każdego gospodarstwa domowego. Mieszkańcy Rudy Śląskiej opowiedzieli się za pierwszą opcją.
Przyszła opłata za wywóz śmieci powinna być naliczana w oparciu o liczbę mieszkańców, a nie np. zużycie wody – uważają mieszkańcy Rudy Śląskiej. Miasto na swojej stronie internetowej informuje o zakończeniu pierwszego etapu konsultacji społecznych dotyczących nowych zasad odbioru śmieci, które zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 roku. Opinie mieszkańców są zgodne z propozycjami władz miasta.
Z przedstawionych przez władze Rudy Śląskiej danych wynika, że aż 84,6% ankietowanych, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych chce, żeby „opłata śmieciowa” była naliczana w oparciu o liczbę mieszkańców zamieszkujących w domu lub mieszkaniu. Możliwość wprowadzenia takiego rozwiązania rozważały wcześniej władze Rudy Śląskiej. – Uważamy, że ta metoda jest najsprawiedliwsza – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent miasta. - Nie chcieliśmy jednak podejmować decyzji w tej sprawie bez konsultacji z rudzianami. W tak istotnych kwestiach dialog z mieszkańcami jest niezbędny – podkreśla. Jeżeli Rada Miasta przegłosuje to rozwiązanie, to w Rudzie Śląskiej opłata za wywóz będzie obliczana na podstawie oświadczeń, w których mieszkańcy będą deklarować, ile osób mieszka w ich gospodarstwie domowym. Informacje te będzie można łatwo zweryfikować z urzędową bazą danych.
Obok wybranego przez rudzian sposobu obliczania „opłaty śmieciowej”, istnieją jeszcze trzy inne. Niektóre gminy obliczają ją na podstawie ilości zużytej wody. Takie rozwiązanie spodobało się jednak tylko 1,9% ankietowanych. Niewiele osób, bo tylko 3,8% rudzian, chce też, żeby opłata za wywóz śmieci była uzależniana od powierzchni mieszkania czy domu. 9,6% osób uważa natomiast, że Rada Miasta powinna ustalić stałą stawkę za wywóz śmieci w sumie dla gospodarstwa domowego. Metoda ta wydaje się jednak być najmniej sprawiedliwa – zarówno samotny emeryt czy rencista, jak i wieloosobowa rodzina, musieliby płacić za wywóz śmieci tyle samo. Wiadomo natomiast, że im więcej osób liczy gospodarstwo domowe, tym więcej wytwarza odpadów.
Metodę naliczana "opłaty śmieciowej" w oparciu o liczbę mieszkańców zamieszkujących w domu lub mieszkaniu wybrali także m.in. radni z Wąbrzeźna w woj. kujawsko-pomorskim. Właśnie upłynął czas przewidziany na konsultacje społeczne, ale mieszkańcy nie skorzystali z możliwości wypowiedzenia się na temat zaproponowanej metody ustalenia opłaty.
W Bielsku-Białej (woj. śląskie) już w czerwcu br. Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i wybrała inaczej niż pobliska Ruda Śląska. O wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi decydować będzie tu ilość zużytej wody z danej nieruchomości.
Łukasz Matłacz