Pytanie
Pytanie dotyczy art. 75 ust. 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1235) - dalej u.o.o.ś., który stanowi, że w przypadku przedsięwzięcia, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, wykraczającego poza obszar jednej gminy decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach wydaje wójt, burmistrz, prezydent miasta, na którego obszarze właściwości znajduje się największa część terenu, na którym ma być realizowane to przedsięwzięcie, w porozumieniu z zainteresowanymi wójtami, burmistrzami, prezydentami miast.
W jakiej formie powinno być zawarte owe porozumienie z zainteresowanym wójtem?
Czy ma on w jakiejkolwiek formie pisemnej wypowiedzieć się na temat inwestycji, projektu decyzji czy jeszcze innych dowodów i czy ma to być jakiś formalny dokument np. postanowienie czy umowa cywilna, co jest czasami czynione?
W serwisie znalazły się dwie sprzeczne odpowiedzi odnośnie kwestii, w jakiej formie to porozumienie powinno być zawarte. Odpowiedź nr QA194976 z 2011 r. mówi, iż porozumienie powinno być w formie postanowienia, natomiast odpowiedź nr QA198720 z 2012 r. wskazuje, iż powinno ono być zawarte w sposób nieformalny i dopuszcza zwykłe pisma między burmistrzami jako takie porozumienie. Dodatkowo w świetle ostatnich wyroków WSA (m.in. wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 lipca 2013 r., IV SA/Wa 896/13) faktycznie zgodnie z odpowiedzią wcześniejszą z roku 2011 potrzebne jest postanowienie dla porozumienia. Bardzo proszę o zweryfikowanie i uaktualnienie odpowiedzi.