Pytanie:
W jakich przypadkach podmiot zwolniony jest z obowiązku sporządzenia karty przekazania odpadów? Czy dla odpadu o kodzie 10 01 01, w przypadku gdy jest przekazywany osobie fizycznej, należy sporządzić kartę przekazania odpadu?

Odpowiedź:

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz. U. z 2016 r. poz. 93), posiadacz przekazujący odpady osobie fizycznej do wykorzystania na własne potrzeby przez tę osobę nie jest obowiązany do sporządzania karty przekazania odpadów (KPO), chociaż dopuszcza się sporządzanie takiej karty.

Uzasadnienie:

Przypadki, w których posiadacz odpadów nie jest obowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów (w tym sporządzania KPO), wskazuje art. 66 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) - dalej u.o. Zgodnie z art. 66 ust. 4 pkt 2 u.o., obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów nie dotyczy osób fizycznych i jednostek organizacyjnych niebędących przedsiębiorcami, które wykorzystują odpady na potrzeby własne, zgodnie z art. 27 ust. 8 u.o.

W myśl art. 69 ust. 4 u.o. dopuszcza się niesporządzanie KPO, jeżeli jeden z posiadaczy odpadów nie jest objęty obowiązkiem prowadzenia ewidencji odpadów. W związku z przytoczonymi przepisami przedsiębiorca przekazujący odpady osobie fizycznej do wykorzystania na własne potrzeby nie musi sporządzać KPO. Nie zwalnia go to z prowadzenia innego dokumentu ewidencyjnego - karty ewidencji odpadów.

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami