Wnioskodawca, jako rodzaj i wielkość emisji, wskazał: - emisja niezorganizowana z magazynowania i dystrybucji ON dla nienetanowych lotnych związków organicznych (NMLZO), określił w kg/rok; - emisja niezorganizowana z napełniania zbiorników podziemnych oraz z napełniania zbiorników pojazdów benzyną silnikową, skuteczność odzyskiwania par benzyn na poziomie xx %, określił w Mg/rok; - emisja niezorganizowana z magazynowania gazu LPG dla niemetanowych lotnych związków organicznych (NMLZO, określił w kg/rok; - emisja niezorganizowana z uzupełniania instalacji klimatyzacji czynnikiem chłodniczym dla flurorowęglowodorów (HFCs), określił w kg/rok.
Czy takie określenia są prawidłowe?
Odpowiedź:
O zawartości merytorycznej zgłoszenia instalacji organowi ochrony środowiska rozstrzyga art. 152 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś.
Przepis nie wskazuje w jakich jednostkach należy podawać wielkość emisji. Wymagają jednak, aby podać jej wielkość według rodzajów i wykazać, że stopień ograniczania wielkości emisji jest zgodny z obowiązującymi przepisami. W danej sytuacji, moim zdaniem, jednostki, w których określamy mogą być różne, ale jeżeli, np. sprawdzamy zgodność z przepisami obowiązującymi musimy emisję wyrażać w jednostkach, w jakich występują wartości normatywne (np. mg/m3u dla standardów emisyjnych – kotły od 1.0 MW).
Jeżeli wykonujemy obliczenia rozprzestrzeniania substancji w powietrzu, to emisje musimy ustalić w jednostkach, które można wprowadzić do programu obliczeniowego – metodyki referencyjnej. Z zasady są to kg/h, g/s, mg/m3 i nie wystarcza tylko emisja roczna.
Również rodzaje emisji muszą odpowiadać obowiązującym przepisom prawnym, czyli ustalonym standardom emisyjnym, standardom jakości powietrza lub wartościom odniesienia.
W przypadku benzyn są to węglowodory alifatyczne, ale także węglowodory aromatyczne, w tym śladowe emisje ksylenu, toluenu i benzenu. Z oleju napędowego są to z zasady węglowodory alifatyczne i aromatyczne. Gaz to węglowodory alifatyczne, ale moim zdaniem instalacji gazowej nie ma potrzeby ujmować w zgłoszeniu, ponieważ jest to emisja niezorganizowana z rozłączania zaworów.
Z tego samego powodu nie ma również potrzeby zgłaszania instalacji klimatyzacyjnej (emisja niezorganizowana).
Zgodnie z § 2 ust. 4 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia zgłoszenia z uwagi na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza wymagają określone tam instalacje, z których emisja nie wymaga pozwolenia.
Czyli emisja niezorganizowana zwalnia z obowiązku zgłoszenia instalacji organowi ochrony środowiska.
Odnosząc się do pytania, według mnie w zgłoszeniu podano zbyt mało danych o emisjach z przeładunku benzyn (rodzaje emisji), a niepotrzebnie zgłoszono instalację gazową i klimatyzacyjną.
W jakich jednostkach należy podać wielkość i rodzaj emisji, w zgłoszeniu instalacji dla stacji paliw?
Ekspert programu Prawo Ochrony Środowiska odpowiada na pytanie Użytkownika: W jakich jednostkach należy podać wielkość i rodzaj emisji, w zgłoszeniu instalacji dla stacji paliw (benzyna, olej napędowy, gaz LPG)? Jakie substancje powinny zostać wskazane, jako emitowane dla benzyn, oleju napędowego oraz gazu LPG?