Pytanie
Mamy zawarte w latach poprzednich (2009 i 2010 r.) umowy leasingu finansowego na samochód ciężarowy i naczepy.
W jaki sposób dokonać w 2013 r. korekty amortyzacji tych pojazdów w związku z nowym art. 15b wprowadzonym do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w tym roku?
W literaturze prezentowane są dwa rozwiązania.
Pierwszy sposób polega na korekcie kosztów amortyzacji po 90 dniach od zaliczenia odpisu do KUP (za I - korekta 1 maja 2013 r., za II - korekta 29 maja 2013 r. itd.) proporcjonalnie do spłaty zobowiązania. W spółce na dzień korekty - maj 2013 r. - spłacono zobowiązanie w wysokości odpowiednio w 71,1% i 58,8%. Zgodnie z tym podejściem należałoby skorygować odpis za styczeń 2013 r. i miesiące następne, w miesiącach upływu 90 dni od zaliczenia odpisu w koszty, o % niespłaconego zobowiązania i wyłączyć z KUP. W miesiącach następnych skorygować dodatkowo o część zapłaconego zobowiązania. Korekty na minus i plus się zniosą przez lata spłaty zobowiązania: jednej umowy - lata 2013 i 2014; i drugiej umowy - lata 2013 do 2015 - sukcesywnie w miarę spłacania zobowiązania. Korekty kosztów amortyzacji na minus są duże w 2013 r. a w latach następnych powoli zrównują się z korektami na plus bądź korekty na plus przewyższają korekty na minus. Spółka spłaca raty kapitałowe terminowo - w terminach ustalonych w preliminarzu. Amortyzację nalicza miesięcznie.
Drugi sposób nakazuje porównywać wartość spłaconych rat kapitałowych z kwotą zaliczonych do KUP odpisów amortyzacyjnych. Jeżeli wartość spłaconych rat na dzień dokonania korekty (upływ 90 dni) jest wyższy od sumy zaliczonych w koszty odpisów amortyzacyjnych, to korekty się nie dokonuje.
Czy w przypadku umów zawartych przed 1 stycznia 2013 r. wartości te (spłata rat i odpisy amortyzacyjne) należy porównywać narastająco - od momentu zawarcia umowy, czy należy uwzględniać tylko wartość spłaconych rat w 2013 r. (narastająco w 2013 r.) i odpisy zaliczone w koszty w 2013 r. (suma odpisów zaliczona w koszty)?
Jeżeli uwzględni się wartość spłaconych rat kapitałowych od momentu zawarcia umowy - to przewyższa ona sumę dokonanych odpisów narastająco, od momentu przyjęcia do ewidencji. Jeżeli weźmie się wartość spłaconych rat tylko w 2013 r. (narastająco na koniec każdego miesiąca 2013 r.) i wartość odpisów amortyzacyjnych zaliczonych do KUP w 2013 r.(narastająco na koniec miesiąca 2013 r.) - to jest odwrotnie.
Jak wówczas dokonać korekty amortyzacji na minus i plus (proszę o podanie przykład)?
Jak należy rozliczyć koszty amortyzacji pojazdów nabytych w ramach leasingu finansowego - czy wg któregoś z tych sposobów czy inaczej?
Czy jeżeli spółka reguluje poszczególne raty kapitałowo terminowo - zgodnie z harmonogramem, czy w ogóle powinna korygować koszty?