Zakres informacji, które obecnie są podawane we wniosku podmiotu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), jest obecnie określony dosyć szeroko i niektóre z danych, zdaniem autorów nowelizacji, nie muszą być w ewidencji ujawniane, skoro nie mają one wpływu na bezpieczeństwo obrotu ani nie odnoszą się do działalności gospodarczej przedsiębiorcy. Dlatego też w projekcie zmian przepisów ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.) przewidziano odejście od wpisywania w ewidencji m.in. informacji o miejscu i adresie zamieszkania. Jest to informacja zbyteczna, skoro jednocześnie podawany jest adres do doręczeń, jak i adresy, pod którymi wykonywana jest działalność gospodarcza.
Podmioty wpisywane do CEIDG będą również mogły podać maksymalnie 10 kodów PKD – ograniczenie w ten sposób liczby przedmiotów wykonywanej działalności ma uwiarygodnić ewidencję w tym zakresie. Dodatkowo w tym celu podmioty wpisywane do ewidencji będą zobowiązane wskazać jeden, przeważający rodzaj działalności.
Kolejna zmiana przewidziana w projekcie w zakresie CEIDG wprowadza obowiązek złożenia wraz z wnioskiem o wpis oświadczenia, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadaniu tytułu prawnego do zajmowanego lokalu. Ma to chronić osoby trzecie przed wskazywaniem przez przedsiębiorców nieprawdziwych danych adresowych. W związku z tą zmianą wskazuje się, że niepoprawnym wnioskiem o wpis do ewidencji, czyli takim, który nie może być procedowany bez uzupełnienia jego braków, będzie również wniosek bez złożonego oświadczenia o tytule prawnym do lokalu.
Ujawnianiu w ewidencji, zgodnie z projektem, będą mogły nie podlegać dane adresowe, które zostały zmienione – np. dane wskazane bez tytułu prawnego i bez zgody osoby trzeciej uprawnionej do dysponowania lokalem, które następnie zostały zmienione na skutek wezwania dokonanego w toku postępowania administracyjnego. W tym zakresie będzie rozstrzygał minister właściwy do spraw gospodarki w drodze decyzji administracyjnej.

Opisywana nowelizacja przepisów dotyczących CEIDG jest częścią rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Wejście w życie nowych przepisów jest planowane na dzień 1 stycznia 2017 r. Projekt jest obecnie na etapie konsultacji społecznych.