Odpowiedź
Podmiot, na rzecz którego ustanowiono służebność przesyłu nie staje się podatnikiem podatku od nieruchomości względem gruntu obciążonego służebnością. Nie płaci podatku od nieruchomości od tego gruntu.
Uzasadnienie
Regulacje prawne dotyczące służebności przesyłu są zawarte w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) – dalej k.c. W myśl art. 3051 k.c. nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1 k.c., prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).
Służebność przesyłu polega zatem na tym, że podmiot, na rzecz którego służebność została ustanowiona, ma prawo korzystać z określonym zakresie z nieruchomości obciążonej służebnością.
Regulacje dotyczące podatku od nieruchomości są zawarte w przepisach ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613) - dalej u.p.o.l.
Zgodnie z przepisami art. 2 u.p.o.l. opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
1) grunty;
2) budynki lub ich części;
3) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Natomiast w myśl art. 3 ust. 1 u.p.o.l. podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:
1) właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych;
2) posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;
3) użytkownikami wieczystymi gruntów;
4) posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
a) wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa(3) lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,
b) jest bez tytułu prawnego.
Podmiot, na rzecz którego ustanowiono służebność przesyłu nie jest ani właścicielem gruntu obciążonego służebnością. Nie jest także jej użytkownikiem wieczystym. Nie posiada jej również. Ustanowienie służebności nie prowadzi bowiem do powstania posiadania gruntu. Podmiot, na rzecz którego ustanowiono służebność może korzystać z gruntu w określony sposób, lecz nie w żadnej mierze nie posiada tego gruntu. Nie jest posiadaczem ani samoistnym, ani zależnym.
Podmiot, na rzecz którego ustanowiono służebność, nie jest wymieniony w przepisach u.p.o.l. jako podmiot będący podatnikiem podatku od nieruchomości (od gruntu, którego dotyczy służebność).
Tak więc podmiot, na rzecz którego ustanowiono służebność przesyłu nie staje się podatnikiem podatku od nieruchomości względem gruntu obciążonego służebnością. Nie płaci podatku od nieruchomości od tego gruntu.
Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .