Odpowiedź: w mojej ocenie w przedmiotowym przypadku uzyskiwane przychody podlegają opodatkowaniu stawką ryczałtu w wysokości 8,5%.
Uzasadnienie: stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) - dalej u.z.p.d., ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego.
Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a u.z.p.d., ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%. Działalność gastronomiczna to usługi związane z przygotowaniem posiłków oraz sprzedażą posiłków i towarów (art. 4 ust. 1 pkt 2 u.z.p.d.).
Jak wynika z powyższego ustawodawca wyodrębnił przychody z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów niestanowiących własności świadczeniobiorcy, przyporządkowując im konkretną, 8,5% stawkę ryczałtu.
W świetle powyższego przychody uzyskane z działalności polegającej na świadczeniu usług gastronomicznych z materiału powierzonego przez zleceniodawcę, mimo iż pochodzą z działalności gastronomicznej, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. f u.z.p.d. podlegają opodatkowaniu stawką ryczałtu w wysokości 8,5%.
Stanowisko to jest zgodne z treścią interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 20 stycznia 2010 r., ILPB1/415-1161/09-4/AA.
Usługi gastronomiczne z towaru powierzonego przez zleceniodawcę są opodatkowane stawką 8,5 proc.
Od września 2013 r. osoba fizyczna otworzyła działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi gastronomiczne dla jednej firmy. Usługę tą świadczy z produktów firmy, dla której pracuje. Wystawia rachunek na kwotę 10.000 zł miesięcznie, nie ponosząc z tego tytułu żadnych kosztów.Czy taka usługa gastronomiczna może być opodatkowana ryczałtem ze stawką 3%?