Konserwacje instalacji gazowych i urządzeń gazowych powinna przeprowadzać osoba legitymująca się posiadaniem właściwych kwalifikacji zawodowych, uprawniających do eksploatacji tych urządzeń i instalacji. Wykonywanie takich czynności wymaga również zapewnienia odpowiedniego nadzoru dokonywanego przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do dozoru.
Podobne wymagania obowiązują przy konserwacji innych instalacji i urządzeń technicznych. Kwestie wymagań kwalifikacyjnych dla wspomnianych osób regulują m.in. przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci. Zob. w tej sprawie również określony w § 17 ust. 3 r.w.t.u.b. wymóg posiadania odpowiednich kwalifikacji zawodowych (posiadanie odpowiedniego świadectwa kwalifikacyjnego) przez osoby zajmujące się konserwacją urządzeń gazowych.
Wyjaśnijmy w tym miejscu, że pod pojęciem eksploatacji urządzeń i instalacji w rozumieniu przepisów, o których mowa, kryją się czynności konserwacji, napraw, a nawet remontów.
Do konserwacji niżej wymienionych instalacji i urządzeń budynku konieczne będzie zatrudnienie osoby posiadającej wymagane prawem kwalifikacje, odpowiednie do przedmiotu i zakresu, określone w zaświadczeniu kwalifikacyjnym, o czym była mowa w rozdziale poprzednim. Wymogiem kwalifikacyjnym, o którym mowa, objęto osoby zajmujące się eksploatacją i dozorem niżej wymienionych urządzeń, takich jak:
1)urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne,
2)aparatura kontrolno-pomiarowa,
3)sieci i instalacje cieplne wraz z urządzeniami,
4)kotły parowe i wodne,
5)urządzenia wentylacji, klimatyzacji i chłodnicze,
6)urządzenia, instalacje i sieci gazowe.
Do wykonania czynności konserwacji kanałów i przewodów dymowych oraz spalinowych i wentylacyjnych właściciel nieruchomości powinien zatrudnić osobę posiadającą kwalifikacje mistrza kominiarskiego.
Zatrudnienie osoby z odpowiednimi uprawnieniami oraz kwalifikacjami zmniejszy ryzyko niebezpieczeństwa powodowanego nieumiejętnym wykonaniem czynności z powodu braku wiedzy i profesjonalizmu. Ponadto w przypadku powstania ewentualnych szkód z winy wykonawcy robót konserwacyjnych odpowiedzialność za szkodę z obowiązkiem jej naprawienia poniesie przedsiębiorca zajmujący się zawodowo wykonywaniem takich specjalistycznych usług (podstawa prawna: art. 429 k.c.).
Szczegółowe informacje dotyczące kontroli stanu technicznego obiektów budowlanych znajdziesz w książce Eugenii Śleszyńskiej "Przegląd, konserwacja i roboty budowlane w zarządzanym budynku. Prawo, praktyka, orzecznictwo".
Urządzenia i instalacje budynku powinny być konserwowane jedynie przez uprawnione osoby
Poszczególne elementy budynku, w tym urządzenia techniczne i instalacje, powinny być konserwowane przez osoby mające odpowiednie kwalifikacje lub uprawnienia, określone w przepisach prawa.