W ramach nowelizacji przepisów Kodeksu pracy od 1 października 2013 r. zrezygnowano z proporcjonalnego obniżania wymiaru urlopu wypoczynkowego w przypadku, gdy w danym roku kalendarzowym po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu wypoczynkowego korzysta on z urlopu wychowawczego, a następnie w tym samym roku powraca do pracy. W wyniku tych zmian, pracownik, który nabył prawa do urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym, a następnie korzystał z urlopu wychowawczego i powrócił do pracy w tym samym roku, zachowuje prawo dopełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego – bez obniżania go o okres, w którym przebywał na urlopie wychowawczym. Z kolei nowe zasady liczenia biegu terminu przedawnienia roszczenia o urlop umożliwiają pracownikowi, po zakończeniu urlopu wychowawczego, skorzystanie z urlopu wypoczynkowego, do którego nabył on prawo przed urlopem wychowawczym.
Urlop wychowawczy rozpoczął się w roku poprzednim i trwał w roku, w którym pracownik wrócił do pracy
Kodeks pracy przewiduje, iż w roku kalendarzowym, w którym pracownik powraca do pracy po trwającym co najmniej miesiąc okresie urlopu wychowawczego, pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze:
a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Uwaga!
Przy ustalaniu urlopu w wymiarze proporcjonalnym kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi w skali roku. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
Zgodnie z powyższym za czas przebywania na urlopie wychowawczym pracownik nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego. Dotyczy to takiego przypadku, gdy urlop wychowawczy trwał od początku roku lub wcześniej, tzn. pracownik rozpoczął urlop wychowawczy w jednym roku, a powrócił do pracy w następnym lub kolejnym roku. W tym zakresie nie zaszły żadne zmiany.
Przykład
Pracownik z ponad 10-letnim stażem pracy zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przebywał na urlopie wychowawczym od 1 października 2012 r. do 30 września 2013 r. Z dniem 1 października 2013 r. pracownik wraca do pracy. W 2013 r. pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca roku, tj. 3/12 z 26 dni = 7 dni.
Urlop wychowawczy rozpoczął się w trakcie roku a pracownik wrócił do pracy w tym samym roku
 Przed zmianą przepisów, jeżeli okres urlopu wychowawczego przypadał po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego ulegał proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.
Przykład
Pracownik z ponad 10-letnim stażem pracy przebywał na urlopie wychowawczym od 1 marca 2012 r. do 30 czerwca 2012 r. Wymiar urlopu wypoczynkowego w 2012 r. należało obniżyć o okres przebywania na urlopie wychowawczym, a więc o 4/12, w efekcie pracownikowi przysługiwał urlop w wymiarze 8/12 z 26 dni = 18 dni.
Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli okres urlopu wychowawczego przypada po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego nie ulega proporcjonalnemu obniżeniu. Oznacza to, że pracownik zachowuje prawo do urlopu w pełnym wymiarze, bez pomniejszania go o okres przebywania na urlopie wychowawczym. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, w której urlop wychowawczy rozpoczyna się po 1 stycznia danego roku, a więc po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu wypoczynkowego, a pracownik powraca do pracy w tym samym roku.
Przykład (...)
Pracownik przebywał na urlopie wychowawczym przez cały rok. 
Jeżeli pracownik przebywa na urlopie wychowawczym przez cały rok kalendarzowy, nie nabywa prawa do urlopu za ten rok.
 Przykład
Pracownik przebywał na urlopie wychowawczym od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. Za rok 2011, 2012 i 2013 pracownik nie nabył prawa do urlopu wypoczynkowego.
Urlop wychowawczy rozpoczął się w trakcie roku i pracownik w tym roku nie wrócił już do pracy
Zasada ustalania urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym dotyczy tylko tego roku kalendarzowego, w którym pracownik powraca do pracy po trwającym co najmniej miesiąc urlopie wychowawczym. Nie ma ona natomiast zastosowania w odniesieniu do tego roku, w którym pracownik rozpoczyna urlop wychowawczy i już nie wraca do pracy. W takim przypadku pracownikowi przysługuje urlop w pełnym wymiarze.
Przykład (...)
Urlop wychowawczy a przedawnienie prawa do urlopu wypoczynkowego
Urlop wypoczynkowy niewykorzystany przez pracownika do końca roku, w którym pracownik nabył do niego prawo, staje się urlopem zaległym i powinien zostać udzielony pracownikowi do 30 września następnego roku kalendarzowego. Roszczenie o udzielenie urlopu wypoczynkowego przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, w którym stało się wymagalne, przy czym rozpoczęcie biegu tego terminu następuje bądź z końcem roku kalendarzowego, za który urlop przysługuje, bądź najpóźniej z końcem września następnego roku, jeżeli urlop został przesunięty na ten rok z przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy.
Przykład
Pracownikowi pozostało 10 dni urlopu zaległego za rok 2012 r. Pracownik może dochodzić udzielenia tego urlopu do 31 grudnia 2015 r. Jeżeli jednak pracownik uzgodnił z pracodawcą, że 10 dni urlopu za 2012 r. wykorzysta do 30 września 2013 r., prawo do urlopu przedawni się z dniem 30 września 2016 r.
 Do tej pory pracownik, który korzystał z urlopu wychowawczego w pełnym wymiarze w praktyce tracił możliwość wystąpienia o udzielenie zaległego urlopu, ponieważ okres przedawnienia prawa do urlopu biegł w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego. Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy wprowadziła zmiany w tym zakresie, tak aby korzystanie z urlopu wychowawczego nie skutkowało przedawnieniem roszczenia o urlop wypoczynkowy, do którego pracownik nabył prawo przed urlopem wychowawczym.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 października 2013 r. bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego. Oznacza to, że przez czas, w którym pracownik przebywa na urlopie wychowawczym nie biegnie termin przedawnienia prawa do urlopu wypoczynkowego.
Przykład (...)