Polska jako jedyny kraj zagłosowała we wtorek przeciw przyjęciu wniosków rady ministrów środowiska ws. ścieżki obniżania emisji CO2 w UE do 2050 r. Dyplomaci innych państw i oraz unijna komisarz ds. klimatu nie kryli oburzenia.
Dla mnie to nic przyjemnego, szczególnie w przededniu prezydencji, mówić twardo +nie+ samemu, ale uprzedzaliśmy naszych partnerów, że w tej kwestii Polska będzie bardzo stanowcza i konsekwentna - powiedział Tusk na kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu UE w Brukseli.
Powołując się na wypowiedź grupy lobbingowej E3G, Bloomberg podał w czwartek, że opór Polski w kwestii zwiększania ambicji unijnej polityki klimatycznej oraz nadwyżka pozwoleń na emisję spowodowały w czwartek 10-procentowy spadek cen unijnych pozwoleń na emisję.
Tusk zastrzegł, że od początku, czyli od negocjacji unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, przyjętego w grudniu 2008 roku, Polska prezentuje klarowny punkt widzenia w tej kwestii.
Wtedy umawialiśmy się z resztą Europy, że jeśli ktoś rzuci idee, aby cele redukcyjne, jeśli chodzi o emisję CO2, uczynić bardziej ambitnymi, to wtedy niech robią to Ci, którzy chcą i których na to stać, czyli na zasadzie dobrowolności - powiedział szef rządu.
Trzymamy się tego ustalenia i dlatego nie pozwolimy sobie narzucić takiego rytmu działań, jeśli chodzi o redukcję CO2, który byłby niebezpieczny czy wręcz rujnujący dla naszej gospodarki, czy energetyki - podsumował.
Z Brukseli Julita Żylińska i Inga Czerny (PAP)
jzi/ icz/ keb/ kot/