Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
PYTANIE:
Na terenie kopalni grasują dziki. Na podstawie postanowienia urzędu marszałkowskiego teren kopalni położony jest w granicy obwodu łowieckiego. Natomiast zapis art. 26 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1226, z późn. zm.) – dalej pr. łow. - mówi o tym, że "w skład obwodów łowieckich nie wchodzą: zakłady przemysłowe".
Czy w związku z powyższym teren kopalni położony jest w granicy obwodu, czy nie?
Jeżeli tak, to zgodnie z art. 8 ust. 1 pr. łow. gospodarka łowiecka prowadzona jest w obwodach łowieckich przez zarządców lub dzierżawców obwodów, i wtedy kompetencje odłowu lub odstrzału przechodzą na koło łowieckie. Natomiast, jeżeli teren przemysłowy - kopalnia - zgodnie z ustawą, nie jest położony w granicy obwodu, to na podstawie art. 45 ust 3 pr. łow. starosta powinien wydać decyzję na odłów lub odstrzał (na wniosek kopalni).
Jak należy interpretować zapis w postanowieniu urzędu marszałkowskiego i odnieść to do zapisu pr. łow.? Który z tych dokumentów jest bardziej wiarygodny i którym należy się posługiwać przy prowadzeniu postępowania?
ODPOWIEDŹ:
Z treści art. 26 pkt. 4 pr. łow. wynika, że w skład obwodów łowieckich nie wchodzą zakłady i urządzenia, tereny przeznaczone na cele przemysłowe, lub gospodarcze. Powyższy zapis stanowi, z mocy ustawy, o wyłączeniu terenu powstałego zakładu górniczego z obwodu łowieckiego. W związku z powyższym to starosta powinien wydać stosowne decyzje w zakresie odłowu lub odstrzału zwierzyny, odpowiednio do zapisów art. 45 ust. 3 pr. łow.
UZASADNIENIE:
Przytoczone w pytaniu „postanowienie urzędu marszałkowskiego” nie może być sprzeczne z przepisami prawa, w tym z pr. łow. Dla zrozumienia problemu kluczowa staje się informacja: obszar górniczy (kopalnia) może znajdować się w granicach obwodu łowieckiego, ale obwód łowiecki nie może znajdować się na terenie kopalni.
Fakt istnienia obwodu łowieckiego nie stanowi przesłanki do odmowy udzielenia koncesji na wydobywanie kopaliny. Organ koncesyjny może odmówić udzielenia koncesji (a tym samym określenia granic obszaru i terenu górniczego – kopalni) jedynie w przypadkach określonych w art. 29 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 196). Samo wydanie decyzji koncesyjnej nie jest sprzeczne z zapisami pr. łow., a oznacza jedynie konieczność wprowadzenia zmian określonych w tych przepisach (art. 7, 27 i 28 pr. łow.) zmierzających do zmiany obwodu łowieckiego.
Zakładam, że zarówno inwestor (przedsiębiorca górniczy), jak i organ koncesyjny świadomi byli położenia gruntów objętych koncesją w granicach obwodu łowieckiego. W związku z powyższym należy przyjąć, że dzierżawa przedmiotowego terenu przez koło łowieckie została rozstrzygnięta bądź na bazie przepisów pr. łow., bądź ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 121, z późn. zm.).
Obszar przemysłowy nie należy do żadnego obwodu łowieckiego (art. 26 pkt. 4 pr. łow.), a więc nie może na nim działać żadne koło łowieckie. W przypadku gdy zwierzęta „grasują na terenie kopalni”, przedsiębiorca może zwrócić się do starosty - jako organu właściwego w sprawie odłowu lub odstrzału zwierzyny poza obwodem łowieckim (art. 45 ust. 3 pr. łow.).
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.