Jak poinformował rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj, firma architektoniczna, która wygrała rozstrzygnięty ponad miesiąc temu przetarg, przystąpiła do prac nad koncepcją architektoniczno-budowlaną oraz dokumentacją projektową i kosztorysową dla przebudowy i remontu tego obiektu.
Opracowanie będącej w trakcie realizacji dokumentacji projektowo-kosztorysowej, będzie - jak podkreśla Tutaj - jednym z argumentów w staraniach o środki unijne. Na przygotowanie miasto przeznaczyło blisko 330 tys. zł. Przewiduje się, że prace zostaną ukończone we wrześniu przyszłego roku.
Rzecznik podkreśla, że instytucja jest potrzebna widzom, ma wiele osiągnięć na tym polu. "Nasz teatr, to jedyny zawodowy, utrzymywany przez samorząd teatr w północnej części województwa śląskiego, zajmuje ważne miejsce na kulturalnej mapie regionu, o czym świadczy m.in. frekwencja i ambitne inicjatywy takie jak np. organizacja corocznego Przeglądu Przedstawień Istotnych +Przez dotyk+" - uważa Tutaj.
Dyrektor teatru Robert Dorosławski powiedział PAP, że modernizacja jest bardzo potrzebna. "Przymierzamy się do kompleksowej modernizacji całego obiektu. Chcemy usprawnić funkcjonowanie powierzchni administracyjnej, zmodernizować przestrzeń widowni i sceny dużej, która jest dość archaiczna" - powiedział Dorosławski. Dodał, że istotne będzie zamontowanie rozwiązań usprawniających nie tylko akustykę, ale również budowę scenografii (np. zapadnie sceniczne, sceny obrotowe).
O ostatecznym kształcie modernizacji - uważa Dorosławski - zadecydują m.in. wybór rozwiązań technicznych, sposób pozyskania środków. Na razie szacunki są różne. "Wstępnie szacuje się, że na modernizację teatru potrzeba będzie od 20 do 40 mln zł. Liczymy na dofinansowanie ze środków unijnych w nowym okresie programowania na lata 2014-2020" - powiedział PAP Tutaj.
Teatr jest kompleksem składającym się z trzech budynków. Zakres prac przewiduje np. wymianę zużytej i przestarzałej infrastruktury scenicznej (budowę scen obrotowych, montaż nowych urządzeń technologicznych i oświetlenia), dostosowanie do wymagań z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, udostępnienie obiektu osobom niepełnosprawnym poprzez budowę podjazdów, dźwigów, a także poprawę estetyki całego obiektu z uwzględnieniem zabytkowego charakteru głównego budynku, w którym znajdują się sale widowiskowe.
Planowana jest kompletna przebudowa wszystkich pomieszczeń teatru - widowni sal teatralnych, w tym scen dużej i kameralnej, jak również sal prób, garderoby, korytarzy, foyer, pomieszczeń administracyjnych, biura obsługi widza oraz piwnic, które zamierza się zaadaptować na tzw. pomieszczenia klubowo-sceniczne.
"Chcielibyśmy, aby przy teatrze działała artystyczna kawiarnia posiadająca niezależne wejście. Na jej cel można byłoby zaadaptować na przykład znajdujące się w części piwnicznej pomieszczenia obecnej ślusarni. Gdyby udało się to zaprojektować a potem znalazły się fundusze, widownia doczekałaby się miejsca, gdzie można byłoby się spotkać z aktorami i napić się kawy" - powiedział Dorosławski.
Przygotowanie dokumentacji planowanej modernizacji zlecono firmie wyłonionej w przetargu - Pas Projekt Archi Studio.
Historia teatru częstochowskiego rozpoczyna się w 1927 roku. Początkowo przedstawienia odbywały się w sali zaadaptowanej na potrzeby grupy aktorskiej. Po prawie dwóch latach istnienia pod szyldem Teatr Miejski Rozmaitości rozpoczęła się budowa gmachu, którą zakończono w 1937 roku. W czasie II wojny światowej obiekt został poważnie zniszczony. Po wojnie był wielokrotnie remontowany, a najważniejszy remont połączony z rozbudową miał miejsce w latach 1979-1984.