Wprowadzone zmiany są bardzo korzystne, szczególnie jeżeli chodzi o szybkość postępowania, jak również pomoc firmom zagrożonym niewypłacalnością.
Czytaj: Szybka restrukturyzacja – prawa wierzycieli w rękach sądu>>
W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż nowa procedura w momencie ukazania się obwieszczenia o otwarciu postępowania w MSiG spowoduje zawieszenie z mocy prawa wszelkich postępowań egzekucyjnych.
Po drugie, ustawa wprowadza zakaz wypowiedzenia umowy najmu lub dzierżawy lokalu lub nieruchomości, w których jest prowadzone przedsiębiorstwo dłużnika.
Po trzecie spełnianie przez dłużnika świadczeń wynikających z wierzytelności, które z mocy prawa są objęte układem, jest niedopuszczalne.
Czytaj w LEX: Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne >
Na początek umowa z doradcą restrukturyzacyjnym
Warto również zauważyć, że postępowanie to rozpoczyna się od zawarcia umowy z licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym lub spółką, w której działa doradca. Powierzenie nadzoru doradcy restrukturyzacyjnemu, tj. specjaliście z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego skutkować ma profesjonalnym zabezpieczeniem interesów podmiotu zawierającego z nim umowę.
Czytaj w LEX: Wpływ ogłoszenia upadłości i otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego wobec posiadacza rachunku bankowego >
Możliwa procedura bez udziału sądu
Dzięki nowemu rozwiązaniu przedsiębiorcy będą mogli w łatwy sposób, podjąć negocjacje ze swoimi wierzycielami, ochronić się z dniem dokonania obwieszczenia w sposób natychmiastowy przed egzekucją i wykonaniem postanowień o zabezpieczeniu roszczenia lub zarządzeń zabezpieczenia roszczeń wynikających z tych wierzytelności, które objęte są układem z mocy prawa. Procedura umożliwi im odzyskanie równowagi finansowej poprzez otwarcie postępowania naprawczego, bez obowiązku występowania do sądu. Właściciel przedsiębiorstwa sam będzie decydował o rozpoczęciu uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.
Sprawdź w LEX: Czy można skorzystać z ulgi na złe długi, jeśli toczy się postępowanie układowe? >
Cena promocyjna: 79.2 zł
|Cena regularna: 99 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
W kwestii ochrony wierzycieli ustawa wprowadza artykuł zgodnie z którym na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymagana jest zgoda nadzorcy układu. Całe postępowanie ma trwać maksymalnie 4 miesiące. Termin ten to czas od dokonania obwieszczenia w MSiG do dnia wpłynięcia do sądu wniosku o zatwierdzenie układu.
Zobacz procedurę w LEX: Przebieg postępowania o zatwierdzenie układu >
Zasady zgodne z unijną dyrektywą
Ponadto wprowadzona ustawa jest zgodna z zapisami Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, umorzenia długów i zakazów prowadzenia działalności oraz w sprawie środków zwiększających skuteczność postępowań dotyczących restrukturyzacji, niewypłacalności i umorzenia długów, a także zmieniającej dyrektywę (UE) 2017/1132 (dyrektywa o restrukturyzacji i upadłości), w której to zawarte są przepisy o wstrzymaniu egzekucji, czy też zakazu wypowiadania umów.
Autor: Marcin Ostaszewski, doradca restrukturyzacyjny, prezes zarządu Mikulewicz Ostaszewski Restrukturyzacje