Targi "Sto pomysłów dla Biebrzy" odbywają się od ponad dziesięciu lat. Mają zachęcać lokalną społeczność do prezentowania i sprzedawania swoich wyrobów, a także pomagać w zachowaniu rzemiosła związanego z tymi terenami.
Pierwotnie jednym z głównych celów imprezy, współtworzonej wówczas z WWF Polska, było wypromowanie turystyczne lokalnych produktów i rzemiosła, charakterystycznych dla Biebrzy. Miało to pozwolić mieszkańcom znaleźć zajęcie i dochód, nie kolidujące z działalnością na rzecz zachowania tych cennych przyrodniczo terenów.
Obecnie impreza odbywa się dwa razy do roku, w maju i sierpniu, i przyciąga do Osowca-Twierdzy tysiące turystów i mieszkańców okolic. W niedzielę na stoiskach przeważały wyroby rękodzieła ludowego i regionalna żywność. Była m.in. tkanina dwuosnowowa, drewniane naczynia, biżuteria, sery i kiełbasy. Były też pokazy tkactwa i kowalstwa, grały zespoły ludowe. Mimo deszczowej pogody, zwiedzających i kupujących nie brakowało. Oprócz atrakcji na stoiskach targowych, można było za darmo zwiedzać carską Twierdzę Osowiec.
Zastępca dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Grygoruk, pytany czy udało się wypracować produkt biebrzański, zgodnie z założeniem projektu, powiedział PAP, że za taki można uznać rzeźby ptaków, które są popularną pamiątką znad Biebrzy.
Rzeźbieniem ptaków zajmuje się kilka osób. Najbardziej znane są rzeźby Bogdana Tuszyńskiego ze wsi Dziękonie, który był także na niedzielnych targach w Osowcu-Twierdzy. Tuszyński powiedział PAP, że robi tzw. rzeźbę realistyczną, tzn. rzeźbi ptaki takie, jakie występują w naturze, naturalnych rozmiarów, z zachowaniem wszelkich proporcji i maluje je na takie kolory, jakie mają w naturze.
Na jego stoisku można było kupić rzeźbę np. bataliona czy kraski, ceny rzeźbionych ptaków - to 75-100 zł. Jak powiedział Tuszyński, do tej pory wyrzeźbił ok. 250 gatunków ptaków, głównie tych znad Biebrzy. Jego cel, to wyrzeźbienie wszystkich gatunków występujących w Europie. Dodał, że biebrzańskie targi bardzo mu pomogły w wypromowaniu prac, ale traktuje to nadal jako hobby, bo mimo coraz większej popularności, z samego rzeźbienia ptaków nie dałoby się wyżyć.
Popularne są też inne rzeźby znad Biebrzy - płaskie odwzorowanie kształtu zwierząt lub ptaków (np. łosia czy bobra), wykonane z kawałka olchowego drewna, które jest następnie olejowane.
Biebrzański Park Narodowy jest największym parkiem narodowym w Polsce. Obejmuje obszar ponad 59 tys. hektarów. Chroni m.in. cenne w Europie obszary bagienne. Jest ostoją wielu rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych, m.in. bataliona i wodniczki. (PAP)
kow/ rof/ je/