A.A. wniosła o zasądzenie od pozwanej Gminy S. kwoty 189.970,00 zł z tytułu odszkodowania za obniżenie wartości nieruchomości wskutek wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu gminy S. Gmina nie uznała żądania pozwu. Wskazała, że powódka wykorzystuje działki pod uprawę przydomowego ogródka oraz sadu, a po uchwaleniu planu wykorzystywanie ich na ten sam cel jest wciąż możliwe i dopuszczalne.
Sąd zauważył, że pojęcia: „korzystanie z nieruchomości w sposób dotychczasowy” oraz „korzystanie z nieruchomości w sposób zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem” nie są tożsame. Korzystanie z nieruchomości w sposób dotychczasowy oznacza faktyczny sposób wykorzystania nieruchomości przed uchwaleniem planu zagospodarowania przestrzennego. Natomiast korzystanie z nieruchomości w sposób zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem oznacza, że decydujące jest przeznaczenie nieruchomości bądź w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, bądź w akcie administracyjnym.
Zdaniem Sądu, kluczową kwestią w rozpatrywanej sprawie było ustalenie, czy na skutek uchwalenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego korzystanie przez powódkę z przedmiotowej nieruchomości lub jej części w sposób zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone. To z kolei wymagało odniesienia do decyzji o warunkach zabudowy, wydanej w 2012 r. Zgodnie z nią A.A. mogła wybudować dwa budynki mieszkalne wraz z infrastrukturą. Natomiast w obowiązującym od 1 sierpnia 2013 r. planem zagospodarowania przestrzennego przedmiotowa nieruchomość znajduje się w terenie oznaczonym symbolem 5 RP o następujących ustaleniach: tereny upraw rolnych, w tym łąki, sady, adaptacja istniejącej rozproszonej zabudowy zagrodowej i mieszkaniowej, zakaz realizacji nowej zabudowy mieszkaniowej. Tym samym A.A. poniosła szkodę w postaci obiektywnego spadku wartości nieruchomości wynikającą z uniemożliwienia korzystania z niej w sposób zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem na skutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Według opinii biegłej powołanej w sprawie obniżenie wartości rynkowej nieruchomości wskutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wynosi 102.356 zł. Taką też kwotę zasądził Sąd od pozwanej Gminy S. na rzecz powódki A. A.
Orzeczenie nie jest prawomocne.
Sygnatura akt: I C 134/15