Tak orzekł SO w Słupsku w wyroku z dnia 28 czerwca 2016 r., sygn. akt I C 20/16.
Wspólnota Mieszkaniowa podjęła uchwałę rozbiórki i likwidacji pomieszczenia WC znajdującego się na klatce schodowej pomiędzy II i III piętrem. J.R. jako jedyna podpisała uchwałę głosując "przeciw" i skierowała pozew do Sądu Okręgowego w Słupsku o jej uchylenie. Podniosła, że w jej lokalu nie ma prawidłowego podłączenia ustępu do systemu kanalizacji sanitarnej, co skutkuje częstymi awariami. Tym samym likwidacja WC znajdującego się na klatce schodowej pozbawi ją i członków jej rodziny dostępu do toalety w okresach oczekiwania na naprawę.
Wspólnota wniosła o oddalenie powództwa twierdząc, że lokale mieszkalne wyposażone są w pomieszczenia WC. Likwidacja pomieszczenia na klatce schodowej zwiększy powierzchnię przy schodach. Umożliwi też wymianę dwóch małych okien usytuowanych przy ścianie toalety na jedno duże, dzięki czemu zapewniony zostanie dopływ światła na klatkę schodową.
Sąd ustalił, że w 2004 r. J.R. wykonała w swoim lokalu pomieszczenie WC. Jednak nie było możliwości podłączenia urządzeń sanitarnych do pionu o średnicy 100 mm (tak jak uczynili to pozostali lokatorzy), więc powódka zmuszona była podłączyć kanalizację do pionu o średnicy 80 mm za pomocą urządzenia rozdrabniającego w postaci młynka i pompy. System ten ulegał jednak częstym awariom i w oczekiwaniu na ich usunięcie J.R. i jej rodzina korzystała z pomieszczenia WC znajdującego się na klatce schodowej. Dodatkowo przerwy w dostawie prądu również wyłączały prace urządzenia wspomagającego powodując ten sam skutek. Co więcej powódka wielokrotnie zwracała się do administratora Wspólnoty o wymianę pionu kanalizacyjnego i deklarowała chęć poniesienia części kosztów inwestycji. Spotykała się jednak z odmową.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
W ocenie Sądu postanowienia uchwały wspólnoty dotyczące rozbiórki pomieszczenia WC wydawały się nieracjonalne i nie odzwierciedlały jakiegokolwiek interesu, który miałby chronić substancję nieruchomości. Dostrzegł za to interes powódki w utrzymaniu pomieszczenia WC na klatce schodowej w postaci potrzeby należytego zaspokajania potrzeb związanych z własnością posiadanego lokalu. Zdaniem Sądu likwidacja pomieszczenia nie tylko spowodowałaby obniżenie poziomu życia powódki i jej rodziny, ale wręcz uniemożliwiłaby je. Sąd uznał, że uchwała naruszała art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali i orzekł o jej uchyleniu.
Sygnatura akt: I C 20/16
Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl, stan z dnia 27 lipca 2016 r.
Serwis Budowlany Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami |