Jan L. wystąpił z roszczeniem o odszkodowanie przeciwko ministrowi środowiska i Ojcowskiemu Parkowi Narodowemu. Twierdził on, że tytułem do odszkodowania jest postanowienie ministra wydane z naruszeniem prawa (art.417 (1) par.2 kc). Zgodnie z kodeksem cywilnym za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna. Ponadto, jeżeli szkoda została wyrządzona przez wydanie prawomocnego orzeczenia lub ostatecznej decyzji, jej naprawienia można żądać po stwierdzeniu we właściwym postępowaniu ich niezgodności z prawem.
Dyrektor OPN odmawia
Powód jest właścicielem działek znajdujących się w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego. W 2004 roku wystąpił o pozwolenie na budowę jednorodzinnego domu. Inwestycja ta wymagała zgody dyrektora parku narodowego. Dyrektor w formie postanowienia odmówił uzgodnienia decyzji ustalającej warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla tej działki. W uzasadnieniu postanowienia Dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego stwierdził, że działka znajduje się na terenie otuliny Parku. Zgodnie z orzecznictwem ustawowo określony cel otuliny stanowi podstawę do formułowania ograniczeń w sferze wykonywania własności nieruchomości położonych w otulinie. W otulinie parku narodowego można lokalizować tylko takie inwestycje, które dla tego parku nie stwarzają zagrożenia wynikającego z działalności człowieka. Natomiast o niemożności zaakceptowania określonej inwestycji na terenie otuliny przesądza brak możliwości pogodzenia tej inwestycji z funkcją ochronną otuliny.
Zdaniem Dyrektora Ojcowskiego Parku Narodowego wobec uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego można było oczekiwać wycofania przez wójta gminy wniosku o uzgodnienie.
Zażalenie właściciela działki
Zażalenie na to postanowienie złożył powód formułując zarzut błędu w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia oraz naruszenia przepisów postępowania. W sierpniu 2006 r. Minister Środowiska umorzył postępowanie odwoławcze. Minister Środowiska stwierdził, że odkąd wszedł w życie Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy W. wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu stało się bezprzedmiotowe. Umorzenie postępowania odwoławczego powoduje, iż zachowuje moc wiążącą rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji.