Wprowadza ona dwa rodzaje koncesji: koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów oraz wydobywanie węglowodorów ze złóż oraz koncesję na wydobywanie węglowodorów ze złóż. Ma to zachęcić przedsiębiorców do prowadzenia prac poszukiwawczych w jak najszerszym zakresie. Koncesja będzie przyznawana przez ministra środowiska w postępowaniu przetargowym.
Będzie ona udzielana na okres nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 30 lat. Badania geofizyczne będzie można prowadzić tylko na podstawie zgłoszenia, bez konieczności ubiegania się o koncesję. Nowe regulacje przewidują też konieczność składania przez koncesjonariuszy zabezpieczeń na wypadek gdyby np. nie podjęli przewidzianych koncesją prac, blokując w ten sposób dostęp innych chętnych do danych złóż. Obowiązywać ma też jedna dokumentacja zamiast dwóch osobnych: geologicznej i inwestycyjnej. Główne procedury środowiskowe przesunięto z początku prac na ostatnią fazę przed rozpoczęciem wydobycia.
(www.senat.gov.pl)
Senat: nowelizacja Prawa geologicznego ułatwi prowadzenie prac poszukiwawczych gazu łupkowego
Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu senatorowie będą pracować nad ustawą o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw, przygotowaną przez rząd. Ustawa ma na celu ułatwienie i przyspieszenie prowadzenia prac poszukiwawczych, rozpoznawczych i wydobywczych służących pozyskiwaniu m.in. gazu ziemnego, w tym łupkowego, i ropy naftowej, co ma spowodować wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski.