Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
Firma X odprowadza ścieki sanitarne z obszaru firmy do sieci kanalizacji miejskiej. W ostatnich badaniach ścieków wyniki wykazały obecność kadmu, rtęci, ołowiu. Czy w związku z tym firma ta musi starać się o pozwolenie wodnoprawne na przekazywanie ścieków do kanalizacji miejskiej jako obcej infrastruktury? Czy istnieją limity stężeń dla ww. pierwiastków, poniżej których nie trzeba uzyskiwać pozwolenia?
Odpowiedź:
Pytanie jest niejasne, gdyż wskazano w nim, że chodzi tu o ścieki sanitarne. Z racji specyfiki tego rodzaju ścieków, skąd stwierdzona w nich obecność metali ciężkich?
Chyba że w pytaniu niewłaściwie zakwalifikowano ścieki odprowadzenie z terenu tej firmy. Z punktu widzenia definicji podanej w art. 9 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. mieszanina różnych rodzajów ścieków powstających w związku z funkcjonowaniem zakładu, odprowadzana z jego terenu za pomocą tego samego wylotu, zdefiniowana została jako ściek przemysłowy.
Jeżeli zakład planuje wprowadzać tego rodzaju ścieki do cudzego urządzenia kanalizacyjnego (np. sieci miejskiej), a analizy potwierdziły w nich obecność jakiejkolwiek z substancji wymienionych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2005 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego (Dz. U. Nr 233, poz. 1988, z późn. zm.), to będzie zachodził obowiązek uzyskania pozwolenia w trybie art. 122 ust. 1 pkt 10 pr. wod.
Zatem wymóg ten dotyczy wyłącznie ścieków przemysłowych bez względu na ilości zawartych w nich substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego. Natomiast w sytuacji, kiedy na terenie zakładu istnieje sieć rozdzielcza – kanalizacja sanitarna zbierająca wyłącznie ścieki (pochodzące np. z pomieszczeń sanitarno-bytowych dla załogi, z biura), to tego rodzaju ścieki mieszczą się kategorii zdefiniowanej w art. 9 ust. 1 pkt 15 pr. wod. Zgodnie z tym przepisem ściekami bytowymi są ścieki odprowadzane z budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej powstające w wyniku ludzkiego metabolizmu lub funkcjonowania gospodarstw domowych oraz ścieki o zbliżonym składzie pochodzące z tych budynków. Tego rodzaju ścieki charakteryzują się zupełnie innymi wskaźnikami zanieczyszczeń niż ścieki przemysłowe.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz. U. Nr 137, poz. 984, z późn. zm.), wskaźnikami zanieczyszczeń dla tego rodzaju ścieków są: BZT5, ChZTCr, zawiesiny ogólne, azot ogólny i fosfor ogólny. Jeżeli zakład planuje odprowadzać takie ścieki do cudzej infrastruktury, to nie obejmuje go obowiązek wynikający z art. 122 ust. 1 pkt 10 pr. wod.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.