Z dniem 1 stycznia 2014 r. zniesione zostały ograniczenia w dostępie do zawodu zarządcy nieruchomości oraz pośrednika w obrocie nieruchomościami. Wraz z uchyleniem szeregu przepisów ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2016 r. poz. 2147 ze zm.) dotyczących wykonywania tych zawodów pojawiły się jednak istotne wątpliwości m.in. co do obligatoryjnej treści umów o zarządzanie nieruchomościami oraz o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.
W celu sprecyzowania zakresu powyższych umów oraz praw i obowiązków stron rząd przyjął na ostatnim posiedzeniu projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Najważniejsze zmiany polegają na zdefiniowaniu podstawowych pojęć, takich jak m.in. zarządzanie nieruchomościami, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Umowa pośrednictwa będzie prawną podstawą do dostępu do ksiąg wieczystych, ewidencji gruntów i budynków czy ewidencji ludności w zakresie obowiązku meldunkowego. Zarówno umowa pośrednictwa, jak i umowa o zarządzanie nieruchomością będzie mogła być zawarta w formie elektronicznej. Pośrednik w obrocie nieruchomościami oraz zarządca nieruchomościami mają być przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą w określonym zakresie. Wykonywanie tych czynności przez podmioty niespełniające tych wymogów będzie podstawą do wymierzenia kary grzywny. Kara pieniężna będzie również nakładana w przypadku prowadzenia wspomnianych działalności bez zawartej umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Znowelizowane mają być przepisy dotyczące szacowania nieruchomości i działalności rzeczoznawców majątkowych. Wprowadzony zostanie wymóg dokumentowania wypełnienia obowiązku stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych. Sposoby doskonalenia kwalifikacji zawodowych, sposób dokumentowania oraz sposób oceny spełnienia tego obowiązku mają być określone w akcie wykonawczym. Przewiduje się także nakładanie kar grzywny na osoby dokonujące określenia wartości nieruchomości bez posiadania uprawnień w tym zakresie.
Nowe przepisy przesądzą jednoznacznie, że w przypadku zrzeczenia się prawa użytkowania wieczystego, prawo to wygasa. Rozszerzą również możliwość bezprzetargowej sprzedaży nieruchomości w przypadku długoletnich dzierżaw.
Większość przepisów nowelizacji miałaby obowiązywać od 1 września 2017 r. Projekt trafi teraz do prac sejmowych.
Źródło: www.rcl.gov.pl, stan z 10.05.2017 r.