Spółka energetyczna wystąpiła o wydanie zezwolenia na czasowe zajęcie nieruchomości w celu przycięcia gałęzi drzew i krzewów. Argumentowała, iż wrastające w linię energetyczną gałęzie stwarzają zagrożenie bezpiecznego przesyłania energii elektrycznej oraz stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osób przebywających w pobliżu linii energetycznej.


Starosta odmówił wydania zezwolenia. Uznał, iż drzewa rosnące obok linii co prawda mogą spowodować różne szkody, jednak do tej pory nie wystąpiła żadna awaria. Zdanem starosty nie zaistniały zatem przesłanki uzasadniające wydanie zezwolenia na czasowe zajęcie nieruchomości.

W ocenie WSA powalenie choćby jednego drzewa może zagrozić przedmiotowej linii energetycznej. Zdarzenie takie spowodowałoby nie tylko bardzo dotkliwe dla mieszkańców awarie i braki w dostawie energii elektrycznej, ale także stwarzałoby realne niebezpieczeństwo powstania pożaru czy też porażenia ludzi.

WSA zwrócił uwagę, iż podstawa do wydania decyzji zezwalającej na czasowe zajęcie nieruchomości pojawia się również w sytuacji, gdy znaczna szkoda może powstać w każdej chwili, choć nie można stwierdzić z całą pewnością, kiedy to nastąpi.

Często specjaliści nie są w stanie przewidzieć chwili zaistnienia zdarzenia, które równie dobrze może nastąpić w ciągu kilku dni, jak i w ciągu kilku miesięcy. Ryzyko znacznej szkody może powstać samoczynnie i nie jest konieczna awaria lub wypadek – podkreślił WSA.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 25 lutego 2014 r., sygn. akt II SA/Łd 1101/13, nieprawomocny