Celem spotkania jest podsumowanie dotychczasowego dorobku prawa międzynarodowego dotyczącego ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem umów i deklaracji przyjętych w ramach Szczytu Ziemi w 1992 roku. Dodatkowo, w związku ze zbliżającą się Konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie Zrównoważonego Rozwoju w Rio de Janeiro w dniach 20–22 czerwca b.r. (Rio+20) – uczestnicy wydarzenia zastanowią się także nad dalszymi perspektywami rozwoju tej dziedziny prawa w obecnych realiach. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Minister Środowiska RP, Marcin Korolec.

W swoim wystąpieniu minister Korolec mówił m.in.:
- Celem Konferencji Rio+20 jest odnowienie politycznych zobowiązań w obszarze zrównoważonego rozwoju. Przed nami ocena, jaki postęp udało nam się dokonać i jak się przygotować do nowych wyzwań. Konferencja ma także doprowadzić do zwiększenia mobilizacji społeczeństwa obywatelskiego, sektora prywatnego oraz instytucji finansowych w realizację agendy zrównoważonego rozwoju.

Globalny kryzys oraz nowe wyzwania ostatnich lat ukazały siłę powiązań między różnymi sferami życia – od handlu, przez politykę żywnościową, po kwestie migracji i zagrożenia środowiskowe. Znalezienie sposobu na pokonanie tego wielowymiarowego kryzysu jest uwarunkowane tym, żeby uwzględniać te wzajemne zależności pomiędzy sferą gospodarczą, społeczną i ochroną środowiska. Dlatego dzisiaj rozwijana jest koncepcja zielonej gospodarki jako modelu rozwoju. Jeszcze większego znaczenia nabiera promowanie zrównoważonego podejścia do zasobów środowiskowych. Jeszcze dobitniej dostrzegamy wagę zahamowania zubożenia zasobów środowiska naturalnego i potrzebę jego ochrony w skali świata.

Polskie doświadczenia we wdrażaniu zrównoważonego rozwoju świadczą o tym, że nawet w trudnym czasie transformacji ustrojowej, możliwe jest prowadzenie przemyślanej i konsekwentnej polityki, dającej wymierne efekty w zakresie poszanowania środowiska naturalnego.

Konferencja „Prawo do czystego środowiska – Rio + 20” poprzedza jubileuszowy Szczyt Ziemi - Rio+20. Podczas niego przywódcy światowi wraz z przedstawicielami sektora prywatnego, organizacji pozarządowych oraz innych grup spotkają się, aby omówić zasadnicze kwestie związane z: budową „zielonej gospodarki”, tak aby osiągnąć zrównoważony rozwój i ograniczyć ubóstwo oraz poprawą międzynarodowego systemu instytucjonalnego w zakresie zrównoważonego rozwoju. Polskę na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro będzie reprezentował Marcin Korolec, Minister Środowiska RP.