Proponowane zmiany w rewizji KPO dotyczą m.in. :

  • rezygnacji z objęcia obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie społeczne wszystkich umów cywilnoprawnych i objęcie oskładkowaniem tylko umów zlecenia
  • zmniejszenia wskaźnika docelowego dot. udział gmin, które uchwaliły ogólne plany zagospodarowania przestrzennego ze 100 do 50% i dodanie wskaźnika 50% zakontraktowanych umów na plany ogólne z gminami
  • połączenia zielonej transformacji miast z transformacją energetyczną. Zwiększona ma być m.in.  kwota przeznaczona na realizację tej inwestycji o 5,7 mld euro (z 2,8 mld euro do 8,5 mld euro)
  • zaproponowano obniżenie wskaźnika z 12 355 wybudowanych mieszkań dla gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach na 8 915 mieszkań, ale ujętych w podpisanych umowach (zakwalifikowanych do inwestycji)
  • przesunięcia o rok terminu wejścia w życie ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa (ustawa o Funduszu Wsparcia Szpitali)
  • przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy nakładającej obowiązek zakupu wyłącznie autobusów niskoemisyjnych i zeroemisyjnych w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców z II kw. 2022 r. na IV kw. 2025 r.

Czytaj w LEX: Biernat Stanisław, Cenne źródło dla badania stosunków Polski z Unią Europejską w ostatnich latach >

24 kwietnia br. odbędzie się konferencja, w trakcie której w ramach czterech paneli dyskusyjnych przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za reformy i inwestycje, samorządów, partnerów społecznych, gospodarczych oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego będą rozmawiać na temat zmian w KPO oraz propozycji do REPowerEU.

Więcej: Wielka rewizja KPO - bez konsolidacji szpitali i oskładkowania umów cywilnoprawnych>>

Czytaj w LEX: Grosse Tomasz G., Ekspansywny oportunista. Polityka Komisji Europejskiej wobec praworządności >