Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych niepokojów dotyczących środowiska w UE – 23 z 28 państw obecnie łamie standardy czystości powietrza, jak podają ostatnie sprawozdania Komisji.

Sprawy jakości powietrza na poziomie UE kontroluje dyrektywa z 2008 r., która jest obecnie poddawana przeglądowi i może zostać uaktualniona. Zgodnie z dyrektywą, państwa członkowskie zobowiązały się do 2020 r. zmniejszyć obecność pyłów zawieszonych o 20 proc. w stosunku do poziomów z 2010 r. Dla najgroźniejszego dla zdrowia pyłu PM 2,5 stężenie w powietrzu nie powinno przekraczać 25 µg/m3 w średniej rocznej.

Zgodnie z raportem GIOŚ za 2015 r., poziom ten w większości miast Polski centralnej, południowej i wschodniej został przekroczony. Najgorzej było w Krakowie i Nowym Sączu – odpowiednio 44 i 36 µg/m3 w skali roku.

Raport KE: problemy z ochroną powietrza mają 23 kraje UE >>>

GIOŚ zauważa, że największe nasilenie następuje w sezonie grzewczym. „W sezonie grzewczym, w niektóre dni, stężenia 50 µg/m3 przekraczane były nawet na przeszło 70% stanowisk pomiarowych w kraju, podczas gdy w sezonie letnim przekroczenia takie występowały sporadycznie (w sumie 19 przypadków) i maksymalnie tylko na kilku stacjach jednocześnie” – stwierdza Inspektorat. 

Źródło: Ministerstwo Środowiska / www.euractiv.pl

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów