Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Jeden z naszych klientów wprowadza na rynek puszki składające się ze stali i aluminium a także nakrętki i kapsle. Czy w świetle ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2013 r. poz. 888) - dalej u.g.o.o.o. ww. asortyment należy traktować jako opakowanie wielomateriałowe? Ze względu na materiał, z którego powyższe opakowania są wykonane, nie przeszkadza to w procesie technologicznym recyklingu, czy właściwe zatem jest zakwalifikowane ich jako jednorodny materiał?


Odpowiedź:

Wymienione opakowania mogą być traktowane jako jednorodne pod względem materiałowym, jeżeli nie stanowi to przeszkody w procesie przetwarzania, w szczególności recyklingu.


Uzasadnienie:

Artykuł 8 pkt 10 u.g.o.o.o. definiuje opakowania wielomateriałowe jako opakowania wykonane co najmniej z dwóch różnych materiałów, których nie można rozdzielić ręcznie lub za pomocą prostych metod mechanicznych. Rodzaje opakowań ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane, wskazuje załączniku nr 1 do u.g.o.o.o., określający docelowy poziom odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. W załączniku tym odrębnie zostały wymienione opakowania z aluminium oraz opakowania ze stali, w tym z blachy stalowej. Należy jednak zauważyć, iż przepisy UE nie wskazują opakowania wykonanego z połączenia tych metali jako opakowania wielomateriałowego. Decyzja Komisji (97/129/WE) z dnia 28 stycznia 1997 r. ustanawiająca system identyfikacji materiałów opakowaniowych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.U.UE.L. 50 z 20.02.1997, str. 28), z której zresztą została zaczerpnięta definicja opakowań wielomateriałowych, w załączniku VII System numeracji i skrótów dla materiałów mieszanych, nie wskazuje połączenia dwóch metali jako opakowania wielomateriałowego. W przypadku nakrętek i kapsli – są odrębnym elementem opakowania. Użycie niewielkiej ilości innego materiału, który nie stanowi przeszkody w ich przetwarzaniu jako metali, nie wymaga zaklasyfikowania kapsli i zakrętek jako opakowania wielomateriałowego.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.