3 września posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyli w Sejmie dwa projekty nowelizacji: ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawy o scalaniu i wymianie gruntów.
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dotyczy regulacji sposobu zgłaszania uwag do projektu planu zagospodarowania przestrzennego. Głównym celem przedmiotowego projektu ustawy jest wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych związanych ze stosowaniem przepisów art. 17 pkt 11 i art. 18 ustawy. Chodzi o wprowadzenie prawidłowego odesłania w art. 17 pkt 11 oraz w art. 18 ust. 1 ustawy, do właściwych przepisów dotyczących wyznaczania przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta w ogłoszeniu o wyłożeniu projektu planu zagospodarowania przestrzennego do publicznego wglądu terminu, w którym osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej mogą wnosić uwagi dotyczące projektu planu, nie krótszego niż 14 dni od dnia zakończenia okresu wyłożenia planu. Ponadto nowelizacja proponuje wskazanie, że za wniesione na piśmie uznaje się również uwagi wniesione w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym. Powyższe zmiany mają charakter porządkowy, tym niemniej zgodnie z opinią projektodawców, zasadnym jest aby przedmiotowy projekt został skonsultowany w szczególności z samorządem zawodowym architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów.
Natomiast proponowana zmiana ustawy o scalaniu i wymianie gruntów dotyczy uregulowania prawnego prac scaleniowych w przypadku działalności różnego rodzaju inwestorów, z zakresu systemów infrastruktury, powodujących ingerencję w rolniczą przestrzeń produkcyjną.
Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 7 września 2012 r.