Ustawa przede wszystkim ma uprościć procedury związane z uzyskiwaniem zezwoleń administracyjnych oraz ułatwić wywłaszczanie gruntów niezbędnych do budowy gazoportu. Ważnym celem ustawy jest rozszerzenie listy inwestycji towarzyszących terminalowi LNG i budowa strategicznej infrastruktury przesyłowej, niezbędnej do funkcjonowania gazoportu.
Chodzi o stworzenie spójnego systemu gazociągów, które umożliwią pełne wykorzystanie możliwości terminalu. Planowana jest też budowa magazynów gazu o pojemności nie mniejszej niż 250 mln m3. Spółka Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA odpowiedzialna będzie za realizację inwestycji, bezpieczeństwo oraz rozbudowę sieci przesyłowej. Spółka ta uzyska prawo do dysponowania nieruchomościami wywłaszczonymi na cele niezbędne do realizacji inwestycji z dniem wydania decyzji o lokalizacji. Ustawa zakłada uproszczenie i przyspieszenie wydawania pozwoleń na inwestycje, np. zezwolenie wodne ma być wydawane w ciągu 30 dni przez marszałka województwa. W ustawie unormowano także procedury ustalania wysokości odszkodowania za wywłaszczenie oraz ograniczenie korzystania z nieruchomości. Podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę odszkodowania za ograniczenie korzystania z nieruchomości jest inwestor. Nowelizacja zostanie następnie przekazana prezydentowi do podpisu.
(www.sejm.gov.pl)
Przyjęto nowelizację przepisów dot. inwestycji gazowych oraz gospodarki nieruchomościami
Ostatniego dnia 68. posiedzenia Sejmu, 30 maja br., posłowie ustalili ostateczny kształt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami.