W jaki sposób prowadzić poprawnie ewidencję odpadów?


Z dniem przejęcia karty przekazania posiadają nowe dane.

Co z kartami ewidencji odpadów?

Czy zmienić dane firmy w kartach i kontynuować ewidencję, czy rozpocząć nową ewidencję na nowych kartach? Podobnie w przypadku sprawozdania rocznego.

Jedno sprawozdanie dla nowopowstałej firmy czy dwa sprawozdania uwzględniające datę połączenia?


Odpowiedź:

Obowiązujące przepisy nie regulują jednoznacznie takich przypadków. Wydaje się, że w przypadku połączenia spółek należy wybrać jak najbardziej pragmatyczne podejście, w zależności od okoliczności danego przypadku. Możliwa zatem jest kontynuacja dotychczasowej ewidencji (z uwzględnieniem nowych danych), jak i zakończenie ewidencji spółki przejmowanej i prowadzenie ewidencji tylko spółki przejmującej. Analogicznie w przypadku składania sprawozdań.


Uzasadnienie:

Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) - dalej u.o. nie zawiera przepisów, które precyzowałyby sposób prowadzenia ewidencji i składania sprawozdań w przypadku przekształceń spółek prawa handlowego. Zgodnie z art. 494 § 1 k.s.h. spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. W zakresie prowadzenia ewidencji odpadów oznaczałoby to kontynuację dotychczasowej ewidencji odpadów tylko ze zmienionymi danymi. Takie rozwiązanie wydaje się do przyjęcia w przypadku gdy łączące się spółki prowadziły działalność w różnych miejscach – wówczas i tak ewidencję prowadzi się odrębnie dla każdego miejsca (oczywiście po połączeniu spółek ewidencja powinna zawierać dane spółki przejmującej) – odpowiednia adnotacja może być zamieszczona na dotychczasowej karcie ewidencji odpadu (KEO). W przypadku prowadzenia przez obie spółki działalności w tym samym miejscu – z chwilą połączenia KEO spółki A powinna zostać zakończona, a dalej powinna być prowadzona wyłącznie ewidencja spółki przejmującej B.

W zakresie sprawozdawczości wydaje się, że również do przyjęcia są dwa rozwiązania (przy przyjęciu założenia, że działalność spółek A i B, jak również spółki powstałej w wyniku połączenia odbywa się na terenie tego samego województwa:
1) Złożenie dla spółki przejmowanej sprawozdania obejmującego okres gdy działała; po połączeniu spółek informacje z tej części działalności spółki nowopowstałej powinny być elementem sprawozdania spółki przejmującej.

Zgodnie z art. 66 ust. 3 u.o. w przypadku trwałego zaprzestania wykonywania działalności przedsiębiorca sporządza i składa sprawozdania, o których mowa w art. 73 i art. 75 u.o., w terminie 7 dni od dnia zaprzestania wykonywania tej działalności. Przekształcenie polegające na przejęciu jednej spółki przez inną spółkę nie stanowi trwałego zaprzestania wykonywania działalności, ale wydaje się, że złożenie takiego częściowego sprawozdania również w tym przypadku jest możliwe do zastosowania.

2) Złożenie jednego sprawozdania obejmującego łączne dane dotyczące całości działalności w danym roku, bez rozróżniania za część roku danych dotyczących obu spółek przed połączeniem.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.