Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska określa w szczegółowy sposób, jak przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne mają określać nowe taryfy za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków.
Przygotowanie projektu rozporządzenia wynika ze znowelizowanej w październiku ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła m.in. regulatora cen wody. Od nowego roku takie obowiązki pełnią dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Intencją zmiany było to, by taryfy nie były zawyżanie przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne.
Projektodawcy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia powołują się na raport NIK, w którym wskazano, że przedsiębiorstwa powinny w ramach przychodów w nowej taryfie uwzględniać nadwyżki osiągniętych zysków. Ustalenia Izby wykazały, że powinny zostać również wprowadzone ograniczenia w przeznaczaniu zysku na cele niezwiązane z działalnością takich przedsiębiorstw.
Ponadto Izba informowała, że przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne powinny uwzględniać amortyzację środków trwałych, których nabycie lub wytworzenie było finansowane bezzwrotnymi środkami uzyskanymi ze źródeł zewnętrznych.
W projekcie wprowadzono ograniczenia w zakresie możliwości przeznaczania zysku osiągniętego przez firmy wodno-kanalizacyjne na cele niezwiązane z ich działalnością. Przepisy wprowadzają także obowiązek pomniejszenia kwoty kosztów o nadwyżkę zysku osiągniętego w latach obrachunkowych poprzedzających rok, od którego wprowadzana jest nowa taryfa.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nowe taryfy za dostarczanie wody i odprowadzania ścieków będą obowiązywały 3 lata, a nie jak poprzednio rok. (dl/PAP)
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Prawo Ochrony Środowiska Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |