Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .
Odpowiedź
Projekt architektoniczo-budowlany i wykonawczy dot. zamówienia publicznego projektu szkolnego boiska sportowego typu "Orlik" (obiekt otwarty bez zadaszenia lecz z małym budynkiem gospodarczym) nie wymaga sprawdzenia zgodnie z art. 20 ust. 2 pr. bud.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 19994 r. – Prawo budowlane - dalej pr. bud. "projektant ma obowiązek zapewnić sprawdzenie projektu architektoniczno-budowlanego pod względem zgodnościz przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeńw odpowiedniej specjalności lub rzeczoznawcę budowlanego". Przepis ten zawiera ogólny wymóg sprawdzenia projektów budowanych.
Wyjątki od tego wymogu zawarte zostały w art. 20 ust. 3 pr. bud., zgodnie z którym "obowiązek, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy:
1) zakresu objętego sprawdzaniem i opiniowaniem na podstawie przepisów szczególnych;
2) projektów obiektów budowlanych o prostej konstrukcji, jak: budynki mieszkalne jednorodzinne, niewielkie obiekty gospodarcze, inwentarskie i składowe".
W przypadku budowy boiska sportowego typu "Orlik" należy wyjaśnić, że projekt budowlany i budowa tego typu obiektu musi spełniać wymagania określone w przepisach pr. bud. oraz aktów wykonawczych do tej ustawy oraz wymagania określone w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonywania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego.
Przepisy te nie zwierają jednak odrębnych regulacji w zakresie sprawdzenia projektu budowlanego. Nie ma więc możliwości zastosowania art. 20 ust. 3 pkt 1 pr. bud. W przedmiotowej sprawie wydaje się jednak zasadne zastosowanie art. 20 ust. 3 pkt 2 pr. bud. Przepis ten zwalnia z obowiązku sprawdzenia projektu budowlanego obiektów budowlanych o prostej konstrukcji.
Prostota konstrukcji jest więc jedynym kryterium zastosowania tego przepisu, zaś katalog obiektów zwolnionych z tego obowiązku ma charakter jedynie przykładowy, o czym świadczy użycie zwrotu "o prostej konstrukcji, jak (...)". Obiekt budowlany składający się z boiska sportowego (które zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 9 pr. bud. mogłoby zostać zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę w sytuacji, gdyby nie posiadało infrastruktury towarzyszącej) wraz z budynkami szatni i sanitarnymi oraz ogrodzeniem) można zaliczyć do obiektów o prostej konstrukcji i nie wymagać sprawdzenia takiego projektu.
Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .