Czy dla pracownika pracującego ponad 4 godziny przy urządzeniu przenośnym typu PSION, posiadającym wyświetlacz - monitor ekranowy przysługuję prawo zwrotu za okulary?
Pracownik w ramach obowiązków dokonuje odczytów i wystawia faktury na wymienionym urządzeniu.
Odpowiedź: pracownik obsługujący urządzenie przenośne typu PSION czy PDA (miniaturowe komputery osobiste), niezależnie od czasu pracy przy takim urządzeniu, nie jest uprawniony do refundacji kosztów poniesionych na zakup okularów korygujących wzrok do pracy przy komputerze na zasadach określonych w przepisach bhp.
Uzasadnienie: w myśl § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973) pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej – czyli wstępnych, okresowych lub kontrolnych, przeprowadzone zgodnie z art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p., wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Powyższe rozporządzenie definiuje również pojęcie stanowiska pracy jako przestrzeń pracy, wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy, obejmującym co najmniej wyposażenie podstawowe, w tym monitor ekranowy, klawiaturę lub inne urządzenia wejściowe, jednostkę centralną lub stację dyskietek (§ 2 pkt 2). Pracownik, w rozumieniu przytoczonego rozporządzenia, to każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy (§ 2 pkt 4).
Jak wynika z powyższego, aby uznać, że dana osoba faktycznie wykonuje pracę przy obsłudze monitora ekranowego w rozumieniu przytoczonych powyżej przepisów, powinna mieć ona zapewnione pełne stanowisko komputerowe, a więc takie, w ramach którego będzie mogła – i faktycznie będzie to robiła – wprowadzać dane do tego komputera (np. pisać w edytorze tekstowym, dokonywać obróbek w programie graficznym itp.).
Co ważne: zgodnie z § 3 pkt 1 przytoczonego rozporządzenia, omawiane przepisy nie mają zastosowania wobec osób korzystających z miniaturowych komputerów przenośnych typu PSION czy PDA, którzy za pomocą tych urządzeń wystawiają faktury, zbierają zamówienia (np. przedstawiciele handlowi), odbierają potwierdzenia (kurierzy) itp.
Mając na uwadze powyższe, przepis zobowiązujący pracodawcę do refundacji pracownikom kosztów poniesionych przez nich na zakup okularów korygujących wzrok, czy też urządzenia ich stanowisk pracy zgodnie z przepisami w zawartymi w załączniku do omawianego rozporządzenia, będzie miał zastosowanie jedynie wtedy, gdy osoba zatrudniona na danym stanowisku pracy korzysta przez określony czas z tradycyjnego komputera, a nie tylko z przenośnego urządzenia typu PSION czy PDA.
Dowiedz się więcej z książki | |
Meritum Bezpieczeństwo i Higiena Pracy
|
Oczywiście pracodawca – nawet pomimo braku ustawowego obowiązku – zawsze może wesprzeć pracownika w przedmiocie zakupu okularów i w ramach wewnątrzzakładowych regulacji ustalić zasady refundacji kosztów poniesionych na ich zakup nawet dla pracowników niezatrudnionych przy obsłudze komputera. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku wypłacona kwota nie będzie podlegała zwolnieniom z opodatkowania i oskładkowania składkami ZUS, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) oraz § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).