Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .
Inwestor zgłosił do wydziału architektury zamiar budowy hali magazynowej na okres 120 dni. Halę ustawił w miejscu niezgodnym ze zgłoszeniem, przesuwając o 10 m. Od dnia ustawienia hali minęło ponad 120 dni. Obecnie wystąpił z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę hali w miejscu obecnego ustawienia.
Czy organ wydziału architektury powinien wyegzekwować rozbiórkę po 120 dniach pomimo ustawienia w innym miejscu?
Odpowiedź
Obowiązujące przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - dalej pr. bud. nie przewidują możliwości uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w odniesieniu do obiektu już istniejącego.
W związku z tym, w stanie faktycznym opisanym w pytaniu nie ma możliwości wydania pozwolenia na budowę dla obiektu, który został już wybudowany przez inwestora.
Konieczne będzie więc przeprowadzenie postępowania w sprawie samowoli budowlanej, na postawieart. 48 pr. bud. W myśl ust. 1 tego przepisu, w razie wybudowania obiektu budowlanego lub jego części bez wymaganego pozwolenia na budowę, organ nadzoru budowlanego jest obowiązany nakazać rozbiórkę tego obiektu lub jego części. Jednakże ustawodawca dopuszcza możliwość legalizacji obiektu budowlanego wzniesionego w warunkach samowoli budowlanej, przy czym taka legalizacja jest możliwa wyłącznie w sytuacji, gdy wybudowany bez pozwolenia na budowę obiekt jest:
- zgodny z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w szczególności ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ustaleniami ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- nie narusza przepisów, w tym techniczno-budowlanych, w zakresie uniemożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego lub jego części do stanu zgodnego z prawem oraz
- inwestor uiści opłatę legalizacyjną.
Dodatkowo zauważyć należy, że nawet, gdyby inwestor wybudował przedmiotowy obiekt zgodnie z dokonanym zgłoszeniem, jednak nie rozebrał go lub przeniósł w inne miejsce przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu, dochodzi do przekształcenia charakteru prawnego takiego obiektu w obiekt budowlany, który wymagał uzyskania pozwolenia na budowę. W konsekwencji, taki obiekt budowlany należy uznać za wybudowany bez wymaganego pozwolenia na budowę, co stanowi samowolę budowlaną skutkującą obowiązkiem zastosowaniem przepisu art. 48 pr. bud. i w zależności od spełnienia przesłanek określonych powyżej jego legalizacji lub rozbiórki [por. m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 30 listopada 2000 r.,SA/Sz 2010/98, LEX nr 657694; Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 7 maja 2008 r., II SA/Po 503/07, LEX nr 505929 oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 18 czerwca 2009 r., II SA/Wr 92/09, LEX nr 562390].
Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .