Prezydent RP w dniu 26 października 2015 r. podjął decyzję w sprawie przekazania Sejmowi, w trybie określonym w art. 122 ust. 5 Konstytucji, z umotywowanym wnioskiem ustawy z dnia 11 września 2015 r. o ratyfikacji Poprawki dauhańskiej do Protokołu z Kioto do Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, sporządzonego w Kioto dnia 11 grudnia 1997 r., przyjętej w Ad-Dausze dnia 8 grudnia 2012 r., do ponownego rozpatrzenia.
Czytaj też: Konstytucjonalista: "stary" Sejm powinien zająć się wetem prezydenta
Sejm ustawą z dnia 11 września 2015 r. wyraził zgodę na dokonanie przez Prezydenta RP ratyfikacji Poprawki dauhańskiej do Protokołu z Kioto nakładającej na Rzeczpospolitą Polską prawnie wiążące zobowiązania w zakresie emisji gazów cieplarnianych. Związanie Rzeczypospolitej Polskiej umową międzynarodową, która poprzez nakładane zobowiązania, wpływa na funkcjonowanie gospodarki i wiąże się z kosztami społecznymi powinno być poprzedzone szczegółową analizą skutków prawnych i ekonomicznych, w tym w ramach postępowania ustawodawczego poprzedzającego podjęcie decyzji przez Sejm w sprawie ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej. W opinii Prezydenta RP w trakcie prac ustawodawczych skutki te nie zostały dostatecznie wyjaśnione.
(prezydent.gov.pl)
Poprawka do Protokołu z Kioto bez ratyfikacji - potrzeba więcej analiz
Prawnie wiążące zobowiązania w zakresie emisji gazów cieplarnianych wpływają na funkcjonowanie gospodarki i wiążą się z kosztami społecznymi, dlatego powinny być poprzedzone szczegółową analizą skutków prawnych i ekonomicznych, powiedział Prezydent Andrzej Duda uzasadniając skierowanie do ponownego rozpatrzenia ustawę o ratyfikacji Poprawki dauhańskiej do Protokołu z Kioto.