W piątek w Gdańsku marszałkowie województwa pomorskiego podpisali z przedstawicielami powiatów, gmin i parafii umowy ws. dofinansowania projektów. Będą one realizowane na terenie powiatów: kartuskiego i puckiego oraz gmin: Puck, Dziemiany, Ryjewo i Kwidzyn oraz przez Rzymskokatolickie Parafie: pw. św. Jakuba Apostoła w Łebie oraz pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej a także przez Diecezję Pelplińską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Pomorskiego (RPO WP) na lat 2014-2020.

Wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski podkreślił, że dzięki dofinansowaniu uda się zmniejszyć roczne zużycie energii i obniżyć emisję gazów cieplarnianych. Szacuje się, że w efekcie modernizacji energetycznej 35 budynków użyteczności publicznej, roczne zużycie energii zmniejszy się o 14,3 mln kWh, a emisja gazów cieplarnianych spadnie o ok. 4,1 tys. ton równoważnika CO2 rocznie.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Danuta Grodzicka-Kozak podkreśliła podczas spotkania, że stosunkowo dobra jakość powietrza na Pomorzu, nie występowanie smogu wynika nie tylko z korzystnego położenia regionu. „Położenie to jest jedna sprawa, a drugą sprawą jest to, że samorządy, urząd marszałkowski ciągle coś robią w zakresie ochrony środowiska” – wyjaśniła. Chodzi np. o termomodernizacje budynków, prawidłowo zorganizowany transport publiczny i wymianę oświetlenia.

Przyznała, że "najtrudniejsze do opanowania jest palenie byle czym w piecach”. „To rząd musi określić rodzaje paliw i normy dla tych paliw, bo nawet, jeśli ktoś pali byle czym, to nikt nie może tego zakwestionować, bo nie ma odniesienia do normy” – tłumaczyła. Dodała, że także piece muszą spełniać określone normy. „My możemy tylko tłumaczyć, że trujesz swoje dzieci, trujesz siebie, tylko tyle” – dodała. Powiedziała, że w celach edukacyjnych przygotowano film „Nie spalaj śmieci, spal się ze wstydu” dostępny w serwisie internetowym YouTube.

Najwyższe dofinansowanie w wysokości ponad 27 mln zł otrzymał projekt Diecezji Pelplińskiej "Efektywność energetyczna Obszaru +Pomnik Historii w Pelplinie+" o wartości ok. 32,4 mln zł.

Pełnomocnik biskupa diecezji pelplińskiej ds. projektów Tomasz Lesner powiedział, że do 2020 r. mają być zmodernizowane cztery budynki zespołu pocystersko-katedralnego w Pelplinie, m.in. seminarium duchowne i Collegium Marianum (Liceum Katolickie im. Jana Pawła II). W ramach inwestycji planowana jest m.in. wymiana źródeł ciepła, zastosowanie kogeneracji, monitorowanie energii oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. W jednej z kotłowni przewidziano zastosowanie pompy ciepła. Efektem prac ma być zmniejszenie rocznego zużycia energii w budynkach o prawie 7 mln kWh oraz spadek emisji gazów cieplarnianych o 1,7 tys. ton równoważnika CO2. „Te prace pozwolą na zaoszczędzenie nawet kilkuset tysięcy złotych rocznie” – dodał.

Do końca 2018 roku ma zostać zmodernizowanych 19 budynków szkół i domów pomocy społecznej na terenie powiatów: kartuskiego i puckiego oraz gminy Puck. Zakłada się, że dzięki tym inwestycjom wydatki na energię zmniejszą się o 30 do 60 procent. Projekty są realizowane w ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot do roku 2020. Strategia zakłada do 2023 roku modernizację energetyczną 230 budynków na obszarze metropolitarnym.

W sierpniu bieżącego roku lub w połowie 2018 r. mają się zakończyć termomodernizacje budynków: urzędu gminy w Dziemianach, m.in. szkół i urzędu gminy w Ryjewie, kościoła św. Jakuba Apostoła w Łebie oraz kościoła w Kamienicy Królewskiej.

Byczkowski poinformował, że w ramach pomorskiego RPO na lata 2014-2020 na efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii przeznaczone ma być ok. 215 mln euro (ok. 940 mln zł).(PAP)