Dyrektywa nr 2011/92/UE dotycząca oceny wpływu projektów na środowisko naturalne dotyczy przedsięwzięć zarówno publicznych jak i prywatnych. Ustanawia ona kryteria dla projektu, włącznie z informacjami, które muszą zostać przedstawione władzom krajowym, w celu akceptacji projektu.
Gaz łupkowy
Posłowie chcą, aby ocena wpływu na środowisko była obowiązkowa, niezależnie od wielkości wydobycia, dla wszystkich projektów związanych z wydobyciem i poszukiwaniem węglowodorów niekonwencjonalnych (gaz i olej łupkowy, metan z pokładów węgla itd.), włącznie z projektami dotyczącymi gazu łupkowego, w momencie, kiedy używana jest technologia szczelinowania hydraulicznego.
Zapobieganie konfliktom interesów
Nowe przepisy wprowadzają także metody zapobiegania konfliktom interesów pomiędzy developerami a osobami wykonującymi studia oceny wpływu. Poprawki poselskie mają zapewnić, że eksperci będą posiadać odpowiednie kwalifikacje i przeszkolenie techniczne. Muszą być oni w stanie wykazać się naukowym obiektywizmem oraz niezależnością od deweloperów i władz.
Dostęp do informacji
Posłowie zaproponowali również sposoby na zapewnienie dostępu do informacji oraz konsultacji społecznych.
Źródło: www.europarl.europa.eu