Budowa obiektu według techniki ziemi ubijanej rozpoczęła się wiosną 2007r. Obiekt powstał w wyniku współpracy Politechniki Warszawskiej z Miastem i Gminą Pasłęk. Przygotowanie projektu i realizacja budynku stały się możliwe dzięki pozyskaniu przez zespół autorski z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w latach 2005 – 2008.
Autorami projektu są architekci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej: prof. dr hab. Teresa Kelm, dr inż. arch. Jerzy Górski oraz mgr inż. arch. Marek Kołłątaj. Realizacja budynku miała na celu zademonstrowanie metod wznoszenia budynku z surowej ziemi, a następnie umożliwienie badań i obserwacji dotyczących zachowania się konstrukcji w czasie eksploatacji. Budynek pomyślany został jako energooszczędny z możliwością pozyskiwania energii słonecznej metodą pasywną, poprzez dobudowaną szklarnię. Zastosowano technologię ziemi ubijanej w szalunkach do ścian konstrukcyjnych i zewnętrznych. Ich uzupełnieniem wewnętrznym jest warstwa wzniesiona z bloczków słomiano - glinianych, a ściany działowe wykonane są z bloczków ziemnych prasowanych. Budynek jest obecnie własnością Miasta i Gminy Pasłęk.
Administratorem obiektu jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pasłęku, który zamierza wykorzystywać budynek m. in. do realizacji zadań statutowych związanych z działalnością sportowo-rekreacyjną.. Całkowity koszt zadania to 247 tysięcy złotych, w tym 67 tysięcy to udział gminy.
Realizacja pasłęckiego budynku z surowej ziemi została przedstawiona w książce: „Budownictwo z Surowej Ziemi. Idea i Realizacja.”, której autorem jest Teresa Kelm i Dorota Długosz-Nowicka. Publikacja dostępna jest w Bibliotece Publicznej w Pasłęku.