Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .
Kto jest uprawniony do wykonywania projektu odwodnienia wykopu budowlanego z określeniem zasięgi leja depresji?
Czy organ administracji architektoniczno - budowlanej może podważyć kategorię geotechniczną przyjętą przez projektanta?
Odpowiedź
Organ administracji architektoniczno-budowlanej nie jest upoważniony do kwestionowania kategorii geotechnicznej posadowienia obiektu budowlanego.
Uzasadnienie
1. Sporządzenie projektu odwodnienia wykopu budowlanego z określeniem zasięgu leja depresji zaliczane jest do prac geologicznych; zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981 z późn. zm.) - dalej u.p.g.g. pracami geologicznymi "jest projektowanie i wykonywanie badań oraz innych czynności, w celu ustalenia budowy geologicznej kraju, a w szczególności poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin oraz wód podziemnych, określania warunków hydrogeologicznych, geologiczno-inżynierskich, a także sporządzanie map i dokumentacji geologicznych oraz projektowanie i wykonywanie badań na potrzeby wykorzystania ciepła Ziemi lub korzystania z wód podziemnych".
Zgodnie z art. 50 ust. 1 u.p.g.g. "osoby wykonujące czynności polegające na wykonywaniu, dozorowaniu i kierowaniu pracami geologicznymi powinny posiadać kwalifikacje określone ustawą". Z przepisów powyższych wynika, że wykonanie przedmiotowego projektu może wykonać osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje. Kategorie tych kwalifikacji zostały określone w art. 50 ust. 2 u.p.g.g. Z analizy treści tego przepisu wynika, że do wykonania projektu odwodnienia wykupu budowlanego uprawnione będą osoby posiadające IV i V kategorię kwalifikacji w zakresie wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi. Kategorie te uprawniają bowiem do wykonywania odwodnieni budowlanych.
2. Zgodnie z § 4 ust. 4 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz. U. z 2012 r. poz. 463) - dalej r.g.w.p. "kategorię geotechniczną całego obiektu budowlanego lub jego poszczególnych części określa projektant obiektu budowlanego na podstawie badań geotechnicznych gruntu, których zakres uzgadnia z wykonawcą specjalistycznych robót geotechnicznych". Zaś zgodnie z art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) - dalej pr. bud. geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych, których elementem jest geotechniczna kategoria posadowienia obiektu, należy dołączyć do projektu budowlanego. Wydaje się jednak, że organ administracji architektoniczno-budowlanej wydający pozwolenie nie budowę nie ma podstaw prawnych do zakwestionowania prawidłowości określonej kategorii geotechnicznej posadawiania obiektu. Uprawnienia organu do sprawdzenia dokumentacji załączonej do wniosku zostały określone w art. 35 ust. 1 pr. bud.
Na podstawie tego przepisu, przed wydaniem pozwolenia na budowę, organ może sprawdzić:
1) zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu, a także wymaganiami ochrony środowiska, w szczególności określonymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach;
2) zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi;
3) kompletność projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń oraz informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, zaświadczenia o wpisie projektanta na listę członków właściwego samorządu zawodowego;
4) wykonanie, a w przypadku obowiązku sprawdzenia projektu – także sprawdzenie projektu przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia budowlane i legitymującą się aktualnym na dzień opracowania projektu - lub jego sprawdzenia – zaświadczeniem o wpisie na listę członków właściwego samorządu zawodowego.
Z przepisu tego nie wynika upoważnienie dla organu administracji architektoniczno-budowlanej do podważenia kategorii geotechnicznej posadowienia obiektu. Zaś mając na uwadze fakt, że zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267) - dalej k.p.a. "organy administracji publicznej działają na podstawie przepisów prawa" należy przyjąć, że jeśli konkretna norma prawna nie upoważnia organu administracji publicznej do określonego działania, to organ nie ma prawa do jego podjęcia.
Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .