Ustawa pozwala na jazdę na rowerze wzdłuż wałów przeciwpowodziowych (w myśl dotychczas obowiązujących przepisów użytkowanie wałów przeciwpowodziowych do jazdy rowerem było zabronione i groziło grzywną lub naganą), a także ułatwia wyznaczanie turystycznych szlaków rowerowych i pieszych oraz budowę dróg rowerowych na wałach przeciwpowodziowych i obszarach szczególnego zagrożenia powodzią. Zakazy zawarte w Prawie wodnym nie będą dotyczyć budowy dróg rowerowych oraz czynności związanych z wyznaczaniem szlaku turystycznego pieszego lub rowerowego.
Szlaki rowerowe nie powstaną jednak w miejscach, gdzie taka inwestycja będzie mogła spowodować pogorszenie stanu środowiska lub wpłynie na zwiększenie zagrożenia powodziowego. W sytuacjach, gdy zagrożona będzie szczelność lub stabilność wałów przeciwpowodziowych, zarządca wału będzie mógł wprowadzić czasowy zakaz poruszania się po takich obiektach.
Nowelizacja wejdzie w życie 21 czerwca br.
Opublikowano "rowerową" nowelizację Prawa wodnego
21 maja 2014 r. opublikowano ustawę z dnia 4 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 659). To projekt prezydencki, określany jako ustawa rowerowa, który Bronisław Komorowski złożył w Sejmie w sierpniu ubiegłego roku. Sejm uchwalił nowelę w kwietniu.