Odpowiedź: ojciec dziecka prowadzący działalność gospodarczą nie ma prawa do urlopu rodzicielskiego, ale może skorzystać z zasiłku macierzyńskiego przez okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu. 

Uzasadnienie: zgodnie z art. 1821a ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni. Urlop jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej – w wymiarze wielokrotności tygodnia. Urlop rodzicielski przysługuje zarówno matce jak i ojcu dziecka, rodzice dziecka mogą też podzielić się tym urlopem.

Zobacz takze: Uprawnienia rodzicielskie osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Z urlopu rodzicielskiego może skorzystać osoba posiadająca status pracownika, a więc zatrudniona w ramach stosunku pracy. Ojciec dziecka prowadzący działalność gospodarczą nie ma prawa do urlopu rodzicielskiego, ale jeżeli z tytułu prowadzonej działalności jest objęty ubezpieczeniem chorobowym, przysługuje mu zasiłek macierzyński przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego - art. 29a ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159). Jeżeli więc pracownica wykorzysta tylko 16 tygodni urlopu rodzicielskiego, to niewykorzystaną część zasiłku macierzyńskiego za pozostały okres urlopu rodzicielskiego może wystąpić ubezpieczony ojciec dziecka.

Dowodami stanowiącymi podstawę przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego, w razie gdy zasiłek macierzyński za okres bezpośrednio poprzedzający okres objęty wnioskiem o udzielenie tego urlopu był pobierany przez drugiego z rodziców dziecka, są:

- zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie, za który zasiłek macierzyński wypłacono drugiemu z rodziców dziecka, liczbie części wypłaconego zasiłku za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego oraz o stawce procentowej, w jakiej zasiłek macierzyński przysługiwał drugiemu z rodziców dziecka, zawierające imię, nazwisko i PESEL tego rodzica dziecka albo serię i numer dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano numeru PESEL;

- wniosek ubezpieczonego złożony płatnikowi zasiłku macierzyńskiego przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego zasiłku za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego - w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem;

- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka albo jego kopia potwierdzona przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem - § 19a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej dnia 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2012 r. poz. 444).

Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Kompasu Księgowo-Kadrowego