Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Zakład planuje poszerzyć działalność o zbieranie zużytego sprzętu
elektrycznego i elektronicznego (urządzenia przemysłowe).

Całość sprzętu będzie sprawdzana pod kątem możliwości wyczyszczenia, napraw, wymiany części. Działania te będą miały na celu przygotowanie odpadów do ponownego użycia i wprowadzeniem ich na rynek jako produkt. Na takie działania zakład musi uzyskać pozwolenie na przetwarzanie odpadów. Czy do wniosku o uzyskanie pozwolenia na przetwarzanie musi dołączyć decyzję środowiskową? Czy przygotowanie do ponownego użycia jest wyłączone z obowiązku posiadania decyzji środowiskowej?



Odpowiedź:

Podmiot zamierzający prowadzić odzysk polegający na przygotowaniu do ponownego użycia nie jest obowiązany do uzyskania z tego powodu decyzji środowiskowej. Jeżeli jednak taką decyzję już uzyskał lub jeżeli jej uzyskanie jest wymagane w związku z innymi decyzjami lub zgłoszeniami wymienionymi w art. 71 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm.) - dalej u.o.o.ś., to zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) - dalej u.o. decyzję taką dołącza się do wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów.


Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 71 ust. 1 pkt 21 u.o.o.ś., przed uzyskaniem, dla planowanego przedsięwzięcia, zezwolenia na przetwarzanie odpadów lub zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów wydawanego na podstawie u.o. zasadniczo wymagane jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wymogu tego nie stosuje się jednak w przypadku gdy zezwolenie dotyczy odzysku polegającego na przygotowaniu do ponownego użycia, co wprost wynika z art. 71 ust. 2a u.o.o.ś. Natomiast jeżeli podmiot uzyskał dla danego przedsięwzięcia np. w związku z lokalizacją, budową czy rozbudową zakładu decyzję środowiskową przed uzyskaniem innych decyzji lub zgłoszeń wymienionych w art. 71 ust. 1 lub 1a u.o.o.ś, to zgodnie z art. 42 ust. 4 u.o. taką decyzję należy dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów.


Przykłady:
Przykładowo zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części dokonywana na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.), w przypadku planowanego przedsięwzięcia mogącego zawsze znacząco oddziaływać na środowisko lub przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, wymaga dokonania zgłoszenia, które z kolei musi być poprzedzone uzyskaniem decyzji środowiskowej i tę decyzję należy dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.