Wojewoda wyraził zgodę na przeznaczenie nieruchomości pod budowę obwodnicy miasta.
W związku z tym zobowiązał Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) do zapłaty odszkodowania na rzecz właściciela.
Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej uchylił decyzję wojewody. Uznał bowiem, iż odszkodowanie powinien wypłacić prezydenta miasta.
Prezydent wniósł skargę na tę decyzję do sądu administarcyjnego.
Argumentował, iż inwestycje w zakresie dróg publicznych powinny być finansowane wprawdzie z budżetu miasta na prawach powiatu, jednak środki na finansowanie dróg krajowych powinny być zabezpieczone i pochodzić z rezerwy subwencji ogólnej.
Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy w chwili występowania o zezwolenie na realizację inwestycji przez GDDKiA dotyczącej drogi krajowej, środki na wypłatę odszkodowań, musiały być przewidziane i zarezerwowane w Krajowym Funduszu Drogowym.
WSA rozstrzygając spór uznał, iż podmiotem zobowiązanym do wypłaty odszkodowania jest inwestor, na wniosek którego zostało wydane ostateczne zezwolenie na realizację inwestycji drogowej.
Tylko bowiem ten podmiot jest uprawniony do objęcia w posiadanie przejętej nieruchomości i rozpoczęcia prac budowlanych. Również tylko wnioskodawca ma obowiązek wskazania lokali zamiennych – podkreślił sąd.
WSA podkreślił, iż ustawa z dnia 10 kwietnia 20013 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz.U. 2013 poz 687) wskazuje na konieczność uwzględnienia, przy określaniu podmiotu zobowiązanego do wypłaty odszkodowania, przepisów regulujących Krajowy Fundusz Drogowy.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Warszawie z 1 lipca 2014 r., sygn. akt I SA/Wa 3108/13, nieprawomocny
Odszkodowanie za przejęcie działki pod budowę obwodnicy wypłaca inwestor
Podmiotem zobowiązanym do wypłaty odszkodowania jest inwestor, na wniosek którego zostało wydane ostateczne zezwolenie na realizację inwestycji drogowej uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.