- Prace będą wychodzić z fazy koncepcyjnej niedługo, będą przechodzić w fazę projektów wewnętrznych legislacyjnych, abyśmy się zmierzyli z priorytetem uproszczenia systemu podatkowego - powiedział Paweł Gruza,  wiceminister finansów, we wtorek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - Wydaje się, że bieżąca ustawa wymaga kompletnej odnowy, ciężko ją już nowelizować, jest trudnym aktem legislacyjnym w tym momencie – wyjaśnił. Zmiany jednak nie wejdą w życie w przyszłym rok.
- Raczej widzimy 2020 r. jako ten, w którym nowa ustawa od podatku dochodowym od przedsiębiorstw mogłaby zacząć obowiązywać – dodał Gruza. Przyznał, że na warsztacie resortu finansów jest pomysł objęcie nową ustawę wszystkich przedsiębiorców. - Są różne rozwiązania, które mają swoje zalety i wady. Jednym z tych rozwiązań (…) jest zastosowanie jednego systemu opodatkowania działalności gospodarczej – dodał.

Wiceminister wyjaśnił też, że w systemie podatkowym można wyeliminować wiele nadregulacji, nadbiurokracji, przepisów, które nie służą ani społeczeństwu, ani przedsiębiorcom, ani urzędnikom.
- Po prostu są zaszłością, reliktem, który można wyeliminować bez szkody dla systemu. Takie przepisy próbujemy w tym momencie identyfikować – powiedział.  

Gruza poinformował ponadto, że resort finansów pracuje też nad nową koncepcją definiowania stawek VAT  bez szkody dla konsumentów, bez podnoszenia kosztów życia obywateli. W taki sposób, aby sposób przypisywania stawek VAT do towarów, produktów i usług, który jest dzisiaj jest bardzo skomplikowany - pochodzi z 2010 r. - istotnie uprościć.  Wyjaśnił, że termin zaprezentowania zmian „to kwestia tygodni”. Gruza wyraził przy tym nadzieję, że spotkają się one z ciepłym, pozytywnym odbiorem środowiska przedsiębiorców.

LEX Biblioteka Podatkowa >>

W połowie kwietnia br. wiceminister Gruza powiedział PAP, że resort finansów analizuje zmniejszenie liczby pozycji w załącznikach VAT wraz ze zwiększeniem liczby towarów opodatkowanych niższymi stawkami.
 
Podkreślił wówczas, że nie ma koncepcji ograniczenia stosowania obniżonych stawek VAT, a intencją prowadzonych prac jest natomiast uproszczenie matrycy i eliminacja odziedziczonych po poprzednikach absurdów matrycy stawek VAT. Analizowane jest zmniejszenie liczby pozycji w załącznikach VAT (co wynika ze zmiany metody klasyfikacji z PKWiU na CN), wraz ze zwiększeniem ilości towarów opodatkowanych niższymi stawkami. (PAP)


 CIT. Podatki i rachunkowość. Komentarz >>