2. Wyłączenie gruntów z produkcji rolnej i leśnej

Decyzja zezwalająca na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej i leśnej

Zgodnie z art. 11 u.o.g.r.l, wyłączenie z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego, a także gruntów leśnych w rozumieniu u.o.g.r.l,, oraz gruntów leśnych, przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne - może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalających na takie wyłączenie. W decyzji dotyczącej powyższego zakresu określa się obowiązki związane
z wyłączeniem.

Wniosek o wyłączenie z produkcji użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych
z gleb pochodzenia organicznego jest wiążący, a decyzja ma charakter deklaratoryjny. Należy podkreślić, że zgodnie z orzecznictwem, "w chwili wnioskowania o wydanie decyzji zawierającej zezwolenie na wyłączenie gruntu z produkcji leśnej, wnioskodawca nie musi legitymować się tytułem prawnym do tego gruntu. Jest bowiem oczywiste, iż faktyczne wyłączenie gruntu z produkcji leśnej rozumiane przez ustawodawcę, jako rozpoczęcie innego niż leśne użytkowania gruntów (art. 4 pkt 11 u.o.g.r.l.), może być jedynie wynikiem wykonywania przysługującego prawa do gruntu lub wykonywania samoistnego posiadania" (wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 października 2008 r., IV SA/Wa 1283/08, LEX nr 521874).
W odniesieniu do gruntów wchodzących w skład parków narodowych decyzje o wyłączeniu wydają dyrektorzy tych parków.
Decyzje odnośnie wyłączenia, dotyczące gruntów wyłączonych z produkcji w związku z podjęciem natychmiastowych działań interwencyjnych wynikających z klęsk żywiołowych lub wypadków losowych, mogą być wydane po dniu faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji.
Wydanie decyzji dotyczących wyłączenia, następuje także przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Zgodnie z art. 5 u.o.g.r.l., jeżeli przepisy u.o.g.r.l. nie stanowią inaczej, właściwym w sprawach ochrony gruntów rolnych jest starosta, a gruntów leśnych - dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, z wyjątkiem obszarów parków narodowych, gdzie właściwym jest dyrektor parku. Zadania starosty, o których mowa w u.o.g.r.l., są zadaniami z zakresu administracji rządowej.

W przypadku ubiegania się o wydanie decyzji dotyczącej wyłączenia, celem wydobywania torfów, osoba ubiegająca się o wydanie takiej decyzji jest zobowiązana przedstawić właściwemu organowi następujące dokumenty:
1. dokumentację określającą położenie, powierzchnię i miąższość torfowiska oraz rodzaj występującego tam torfu;
2. projekt eksploatacji, uwzględniający podział na etapy i termin jej zakończenia;
3. projekt rekultywacji torfowiska i termin jej zakończenia;
4. ocenę wpływu eksploatacji torfowiska na środowisko przyrodnicze, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki wodnej.
Nie jest wymagane uzyskanie decyzji, jeżeli grunty rolne mają być użytkowane na cele leśne.


Adam Kowalczyk