Zrównoważony dom? To przede wszystkim budynek energooszczędny, wygodny, zbudowany z przyjaznych środowisku materiałów i zgodnie z obowiązującymi przepisami, który będzie służyć pokoleniom. O koncepcji zrównoważonego budownictwa rozmawiali m.in. przedstawiciele Ministerstwa Środowiska podczas debaty zorganizowanej przez magazyn „CR Navigator”.
Stworzenie zrównoważonego domu powinno zaczynać się już na etapie projektu. Dalej to odpowiednie materiały i technologie budowlane - przede wszystkim energooszczędne oraz przyjazne domownikom i środowisku. Ale zrównoważony dom to także świadome wybory jego użytkowników. To proste codzienne czynności, takie jak np.: gaszenie światła, zakręcanie kranu podczas mycia zębów, segregacja odpadów, wykorzystywanie deszczówki do podlewania ogrodu, które w dłuższym czasie stosowania przynoszą wymierne korzyści finansowe i ekologiczne.
W Polsce, w realizacji zrównoważonego domu największą przeszkodą jest wciąż niska świadomość społeczna korzyści wynikających z rozwoju tego typu budownictwa. Ministerstwo Środowiska jako przykład działań edukacyjnych wymienia rozpoczętą kampanię Ekoszyk, która promuje zrównoważoną konsumpcję i pokazuje przykłady konkretnych, prostych zachowań, sprzyjających środowisku, oszczędzających nasze pieniądze oraz przyczyniających się do poprawy jakości życia.
Oprócz edukacji ekologicznej rząd oferuje także programy wsparcia finansowego na rozwój zrównoważonego budownictwa. Wśród nich bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się m.in. oferta Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) skierowana do indywidualnych i samorządowych inwestorów związana z poprawą efektywności energetycznej budynków. W obszarze odnawialnych źródeł energii efekty przynosi program dopłat do kredytów na kolektory słoneczne, z którego skorzystało już około 22 tys. gospodarstw domowych. Dla poprawy czystości wód NFOŚiGW oferuje dofinansowanie do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego. Ponadto, w przyszłym roku Fundusz planuje uruchomić program dopłat do budynków energooszczędnych, skierowany do inwestorów indywidualnych.
Szczegółowe informacje na temat programów wsparcia budownictwa zrównoważonego są dostępne na stronie NFOŚiGW.
Opracowanie: Łukasz Matłacz
Źródło: www.mos.gov.pl, stan z dnia 23 sierpnia 2012 r.