Obie zmiany mają charakter dostosowujący do nowelizacji ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, której celem jest implementowanie do krajowego porządku prawnego aktu prawa Unii Europejskiej dyrektywy CCS przez ustanowienie ram prawnych prowadzenia działalności w zakresie bezpiecznego podziemnego składowania dwutlenku węgla.
Chodzi o wykonywanie nowego rodzaju działalności, jakim jest podziemne składowanie dwutlenku węgla. W ustawie o gospodarce nieruchomościami do katalogu, w którym wymienia się cele publiczne w rozumieniu ustawy dodano budowę i utrzymywanie sieci transportowej dwutlenku węgla oraz poszukiwanie lub rozpoznawanie kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla oraz podziemne składowanie dwutlenku węgla.
Natomiast w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym uzupełniono przepisy dotyczące uwarunkowań, jakie uwzględnia się w studium oraz planie miejscowym. W związku z tym w obu tych dokumentach uwzględnia się uwarunkowania wynikające także z udokumentowanych kompleksów podziemnego składowania dwutlenku węgla. Zmiany wchodzą w życie 30 dni po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, tj. 24 listopada br.
Nowelizacja ustawy - Prawo geologiczne i górnicze zmienia przepisy w ugn i upzp
24 października opublikowano ustawę z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r., poz. 1238), która wprowadza zmiany w szeregu innych ustaw, w tym w ustawie o gospodarce nieruchomościami i ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.