Nowa ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi zapewni przejrzystość rynku dla przedsiębiorców

Dzięki przyjętej przez Sejm w dniu 10 maja nowej ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi rynek zagospodarowania odpadów opakowaniowych stanie się transparentny. Marszałek województwa będzie prowadził rejestr przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach lub zajmują się recyklingiem czy odzyskiem.

Wprowadzenie do obrotu produktów w opakowaniach będzie możliwe po uzyskaniu wpisu do rejestru. Pozwoli to na realne śledzenie przepływów odpadów i możliwość reagowania tam, gdzie pojawiłyby się fałszywe dokumenty. Jak wskazują eksperci, rejestr obejmie w sumie nawet 80 tys. podmiotów i zapewni kontrolę nad rynkiem.

Kolejnym udogodnieniem jest łatwiejsze planowanie przez przedsiębiorców odzysku opakowań. Dotychczasowy obowiązek dotyczył określonej części opakowań wprowadzonych na rynek w poprzednim roku, a teraz zastąpi go monitoring postępu rok do roku. Firmy będą odzyskiwać określoną część opakowań liczoną od ilości opakowań wprowadzonych w roku poprzednim. Znacznie zwiększy to przewidywalność prowadzenia działalności i pozwoli przedsiębiorcom realnie, z rocznym wyprzedzeniem zaplanować działania.

Ustawa zakłada również możliwość zawarcia porozumienia z przedsiębiorcami wprowadzającymi produkty w opakowaniach, także tych wielorazowych, w zakresie utworzenia i utrzymania systemu zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów opakowaniowych. Pozwoli to na tworzenie systemów zbierania np. opakowań wielokrotnego użytku po napojach z zastosowaniem kaucji zwrotnej za te opakowania.

Ustawą zajmie się teraz Senat. Na 28 maja zaplanowano posiedzenie senackiej Komisji Środowiska w tej sprawie.

W kolejnych dniach bliżej przyjrzymy się innym nowym regulacjom wprowadzanym przez uchwaloną ustawę.

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.mos.gov.pl, stan z dnia 24 maja 2013 r.

Data publikacji: 24 maja 2013 r.