Bistyp: Budujesz? Remontujesz? Policz koszty z nami!>>>
Katalogi Nakładów Rzeczowych są jednym z podstawowych narzędzi przy kosztorysowaniu robót budowlanych metodą szczegółową. Mają one także swoje zastosowanie w obszarze zamówień publicznych, gdyż na ich podstawie ustalane są ceny jednostkowe robót, w przypadku braku rynkowych cen jednostkowych dla potrzeb metody uproszczonej. Katalogi tworzą bazę normatywną stanowiącą podstawę przy opracowywaniu rzeczowej zawartości kosztorysów szczegółowych. Zawierają one zestawienia robocizny, materiałów i sprzętu, przypisanych do konkretnych czynności wykonywanych w trakcie realizacji robót budowlanych.
Choć obecnie baza Katalogów Nakładów Rzeczowych jest dosyć obszerna, to z uwagi na ciągły postęp technologiczny w rozwiązaniach konstrukcyjnych i w wykonawstwie robót oraz z uwagi na bardzo dużą różnorodność robót budowlanych niemożliwe jest objęcie bazą normatywna całości robót budowlanych występujących podczas procesu inwestycyjnego. Brak nakładów rzeczowych w istniejących katalogach wymaga indywidualnego ustalenia tych nakładów. W wielu przypadkach dla których brak jest nakładów rzeczowych odpowiadających ściśle robotom koniecznym do skosztorysowania można zastosować metodę analogii, interpolacji lub ekstrapolacji do wielkości nakładów, które występują w katalogach.
Metoda analogii przy ustalaniu nakładów rzeczowych polega na doborze nakładów z określonej tablicy katalogu, które pod względem charakteru robót, jednostki obmiaru oraz organizacji i technologii wykonywania robót kwalifikują się do wykorzystania przy ustalaniu określonych nakładów. Adaptacja może polegać na przyjęciu nie zmienionych nakładów rzeczowych z katalogu lub na ich odpowiedniej korekcie w zależności od stopnia zachodzącej analogii pomiędzy warunkami przyjętymi w katalogu, a warunkami dotyczącymi koniecznych do skalkulowania robót.
Metoda interpolacji lub ekstrapolacji przy ustalaniu nakładów rzeczowych może mieć zastosowanie wyłącznie w wypadkach, gdy wielkość wiodącego parametru technicznego, określającego dany rodzaj robót w pozycji kosztorysowej, różni się więcej niż o 10% w robociźnie i pracy sprzętu oraz więcej niż 5% w materiałach od wielkości najbardziej zbliżonej występującej w katalogu. Jako parametr wiodący przyjmuje się w szczególności masę, wymiar, moc. Obszar ekstrapolacji nie powinien przekraczać 25% wielkości parametru podanego w katalogu oraz wielkości parametru powyżej górnej granicy. Zasady interpolacji i ekstrapolacji nie maja zastosowania do takich pozycji z katalogu, dla których zakres obowiązywania normatywu nakładów rzeczowych został wyraźnie określony: "do", "od", "powyżej", "poniżej" itd.
Brak możliwości zastosowania metody analogi, interpolacji lub ekstrapolacji skutkuje koniecznością ustalenia nakładów rzeczowych poprzez sporządzenie indywidualnych i szczegółowych analiz nakładów rzeczowych składających się na wykonanie danego rodzaju robót budowlanych.
Bistyp: Budujesz? Remontujesz? Policz koszty z nami!>>>