Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .



Nieważność uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu została podjęta uchwała w sprawie uchwalenia miejscowego planu. Pomimo iż wojewoda ma czas na podjęcie ewentualnego rozstrzygnięcia nadzorczego, gmina podjęła decyzję o publikacji planu miejscowego w dzienniku urzędowym.

Czy jeżeli starosta wyda pozwolenie na budowę na podstawie planu miejscowego, a wojewoda stwierdzi nieważność planu, to czy wydane decyzje o pozwoleniu na budowę należy uchylić?

Czy te decyzje jednak pozostają w obrocie prawnym?

Odpowiedź


Aktualnie w orzecznictwie przeważa pogląd, że stwierdzenie nieważności uchwały rady gminy w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w oparciu o postanowienia której została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę, stanowi podstawę do stwierdzenia nieważności tej decyzji na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a., jako wydanej bez podstawy prawnej.

Uzasadnienie

Udzielając odpowiedzi na powyższe pytanie należy nawiązać do poglądów orzecznictwa sądowo administracyjnego. Stanowisko prawne w tym przedmiocie nie było jednoznaczne Z pewnością brak jest podstaw do wznowienia postępowania w sprawie pozwolenia na budowę, wydanego w oparciu o plan miejscowy, którego nieważność stwierdzono. Bardziej problematyczna pozostawała natomiast kwestia ewentualnego stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę. Obecnie wydaje się przeważać pogląd, który bezpośrednio łączy skutek prawny stwierdzenia nieważności uchwały w przedmiocie planu miejscowego z bytem prawnym pozwolenia na budowę, wydano w oparciu o taki plan.

W świetle wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 maja 2012 r. sygn akt II OSK 400/11 - stwierdzenie nieważności uchwały rady gminy w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w oparciu o postanowienia której została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę, stanowi podstawę do stwierdzenia nieważności tej decyzji na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a., jako wydanej bez podstawy prawnej. W wyroku tym zwrócono uwagę, że podstawowym wymogiem decyzji o pozwoleniu na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego jest zgodność z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu (art. 35 ust. 1 pkt 1 pr. bud.).

W przypadku stwierdzenia nieważności uchwały o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, trudno mówić o zgodności zatwierdzonego projektu budowlanego i udzielonego pozwolenia na budowę z planem miejscowym. Zważywszy zaś na fakt, że stwierdzenie nieważności rodzi skutki ex tunc, można zasadnie twierdzić, że takiej zgodności nie było nigdy, od początku wydania decyzji, gdyż jest to sytuacja jakby uchwały o miejscowym planie, której stwierdzono nieważność, nigdy nie było w obrocie prawnym, nigdy nie została podjęta przez radę gminy.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .